| ENTERMIX a întrebat:

Angajatorul poate sa îmi scrie el preaviz sa ma dea afara dacă eu sunt în perioada de proba? Eu nu doresc preaviz. Doresc sa rămân pana la terminarea contractului. El a spus ca ma poate da afara el, adica sa îmi scrie el preaviz.

5 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, te poate da afara in timpul perioadei de proba daca considera ca nu esti suficient de bun. Teoretic nu e obligat sa iti dea preaviz, te poate concedia direct, dar vrea sa iti dea timp sa cauti altceva.

| ENTERMIX explică (pentru Wr3nch):

Am înțeles. Chestia este ca eu am cerut preaviz de 4 ore lucrătoare și 4 ore sa îmi dea liber sa plec sa caut de lucru. A spus ca nu se poate. Doar sa vin normal la lucru. Adică 9 ore cu preaviz de 20 de zile.
Pe lângă toate astea ceva nu e ok. Sunt angajat cu minim pe economie dar primesc 2500 lei în mâna plus bonuri. Restul de bani unde sunt?

| AwGenetix a răspuns:

Normal ca poate.
dar trebuie sa desființeze postul pentru 6luni

| armiaso a răspuns:

Minim pe economie e 2230 brut, sau 1346 net.
deci tu iei mai mult.
http://www.calculator-salarii.ro/

| ENTERMIX explică (pentru armiaso):

Pai și e ok asa? El bani ii baga în buzunar. Nu plătește la stat