| ArianaG a întrebat:

Dacă sunt în perioada de probă și vreau să-mi dau demisia, mai am nevoie de preaviz? A trebuit să completez și semnez un preaviz de 15 zile și în contract scrie că nu doar că nu am nevoie de preaviz, însă și perioada mea de probă se încheie în aprilie. Aparent, nu aveam nevoie de preaviz dar nu ei mi-au spus că altcumva nu se poate

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti sa-ti dai demisia fara preaviz si chiar fara motivare, avand in vedere prevederile Codului muncii, rep. in 2011, citez:
„ART.31.
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
(4)Pe durata perioadei de probă salariatul beneficiază de toate drepturile şi are toate obligaţiile prevăzute în legislaţia muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum şi în contractul individual de muncă."

| ArianaG explică (pentru Ioandelasal):

Și asta nu diferă în funcție de contract? Că tot am preavizul ăla semnat și aș vrea să știu dacă mă pot prezenta cu demisia luni. Eu l-am spus că sunt în perioada de probă și că pot pleca, iar ei au rămas cu un simplu "Da...dar nu te pot lăsa fără un preaviz". Nu aș vrea să am probleme în cazul în care sunt obligată să merg acele 15 zile, știu că după 3 zile se desface contractul de muncă dacă sunt nemotivate

| Ioandelasal a răspuns (pentru ArianaG):

Nu pot diferi in mod legal, avand in vedere prevederile citate din Codul muncii, toti trebuie sa le respecte.

| ArianaG explică (pentru Ioandelasal):

Deci ce se întâmplă cu preavizul semant de mine, nu e valabil în acest caz având în vedere că sunt în probă?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ArianaG):

Nu trebuia sa fii de acord si nu trebuie sa-l respecti.

| ArianaG explică (pentru Ioandelasal):

Nu vroiau să mă lase altcumva. Știam că nu au ce să facă dacă nu respect preavizul și mă pot da doar afară, având în vedere că sunt în probă. Și altceva nu se întâmplă, doar se desfacă contractul? Cineva a spus că pot fi dată în judecată sau poate interveni poliția

| Ioandelasal a răspuns (pentru ArianaG):

Nu este adevarat!
Daca chiar nu ma crezi, asa cum rezulta din comentariile tale, crede prevederile Codului muncii, acestea se aplica in cazul tau si nu ce spune unul sau altul, probabil unii care n-au habar de prevederile legale aplicabile cazului tau.

| ArianaG explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult, sincer ma cam calmat