| 6Radu5 a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare pentru persoanele care au primit sau stiu despre fondurile nerambursabile pentru domeniul agricultura sau pomicultura.Am nevoie de o suma de 40. 000de euro pentru achizitia pomilor si pentru împrejmuirea terenului cu un gard, cam cat de usor este sa accesez aceste fonduri in anul 2024/ce firma este de incredere?
Mutumesc de ajutor!

2 răspunsuri:
| timidu89 a răspuns:

Pentru asa ceva nu iti da nimeni 40000 euro, parerea mea. 2 miliarde sa ingradesti si sa pui pomi? Fii serios! Nu ai tu o parcela de 5 hectare ma gandescwinking Fiindca un om ce se pricepe mi-a zis ca trebuie lasat 4 metri distanta intre ei

| 6Radu5 explică (pentru timidu89):

In 40.000 euro intra pomii, gardul care ma costa mult si echipament/substante, pe langa asta banii se primesc in tranșe in fiecare an, max 5 ani.Gandeste-te cat costa in fiecare an sa bagi personal sa curete pomii, de stropit de cate 7 ori pe an cultura ce sa mai zic.Eu in banii astia pot sa-mi fac cultura perfecta pana ce ajunge la "maturitate" sa ma exprim asa.Dar si cu mai putin ma descurc, acum intrebarea e cum pot sa accesez si macar 10.000 euro?