| Alexandru9971 a întrebat:

Buna ziua, aveti idee unde as putea vinde niste monede rare si vechi, mai exact din secolul 20, sau poate e cineva interesat? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pentru a sti exact valoarea acestor monede, din punctul meu de vedere este nevoie de expertiza unui specialist...
"Specialistii" care pun pe olx anunturi cu monede ce ar valora sa zicem 50 de lei/bucata iar iei cer si 1000 de lei/bucata, sunt niste oarecare; asta nu inseamna ca nu exista monede care valoreaza 1000 de lei sau peste 1000 de euro per bucata!
De aceea spun ca nu au relevanta aceste preturi de pe platformele de vanzari, atunci cand aceste obiecte sunt de colectie!
exista grupuri avand sau nu legatura cu numismatica, pe Facebook, am vazut de exemplu https://www.facebook.com/groups/301672373261636/?locale=ro_RO

Insa cel mai intelept din punctul meu de vedere este sa cauti un specialist in numismatică, unde il gasesti la noi in tara, asta este alta discutie!

2 răspunsuri:
| Anonimul151 a răspuns:

Și eu am monede vechi. Dar nu le cumpăra nimeni.

Le poți pune pe olx, Facebook marketplace.

Acum, de o perioadă exista pe Facebook de colecționari de monede vechi. Poți încerca să le vinzi acolo. Pentru că asta fac și ceilalți membrii.

| LaviniuA a răspuns:

Mergi prin Buc in centru mai sunt mosi care vand vechituri la colt de strada. Poate ti le cumpara ei.