| andrei28743 a întrebat:

clientul refuza recepția lucrării și sa facă plata. Eu m-am gândit așa : ii fac notificare cu factura și receptia făcută de mine prin executor judecătoresc, iar dacă nu plătește îl dau in judecată.
Țin sa menționez faptul ca din 320mp zugrăviti, sunt doar 3pete mici de reparat.
Eu nu doresc sa le repar deoarece a zis ca și de le repar pe alea oricum mai găsește el încă 100de lucruri de făcut de nu termin pana la anul. Asta a fost răspunsul lui. Doar atât nu este ok 3 pete mici deoarece s-a vopsit in 2culorui (negru și gri) iar pe partea cu gri a căzut puțin negru (a fost dat un strat peste dar tot se vede ). Am câștig de cauza? Receptia se face pe faze de execuție. Bineînțeles ca o sa mai bage ca nu s-a făcut curat (s-a spălat de 4ori) ca acolo nu e bine etc.doar ca sa aiba motiv sa nu plătească. Eu i-am zis ca după plata efectuez toate retusurile. Ajutor va rog. Am contract cu el.Mai am de menționat faptul ca -sa depășit termenul cu 3 zile (atunci am terminat )plus încă 4ca ma tot rog de el sa facem actele.(deci s-a depășit cu 7zile, 3 din cauza mea 4din cauza lui )in contract nu scrie nimic de vreo penalitate de întârziere ).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cat o sa obtii prin notificare, dar poti s-o faci, poate se razgandeste si plateste.
In orice caz, daca petele au fost trecute in receptie atunci esti obligat sa le remediezi si abia apoi sa-l dai in judecata.
P.S. Am observat multimea de intrebari puse referitor la acest subiect si, mai de fiecare data, expui o alta situatie de fapt. Este vorba de o singura lucrare sau ai probleme cu mai multe lucrari executate?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-o ok nici macar 1 pata mica, ca ala este motiv clar ca sa pierzi o judecata, clientul avand perfecta dreptate sa nu-ti plateasca o lucrare cu defectiuni, incorecta sau murdara.
Poate ar fi cazul sa invatati sa faceti lucrari de calitate, fara pete, gauri si alte probleme, daca vreti sa va luati banii.
Mergi si rectifica tot ce clientul cere, la lucrarea facut si el va fi ok sa-ti plateasca.

| GouDidodino a răspuns:

Repara petele si pe urma o sa-ti primesti banii. E normal sa refuze recepția daca nu este ok lucrarea. Repara, fa ce ai promis ca faci in contract si apoi solicită plata