| anonim_4396 a întrebat:

Cum poți deveni executor judecătoresc? Este greu sa ajungi executor judecătoresc?
Dar notar?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De pe UNEJ (Uniunea Nationala a Executorilor Judecatoresti):
Executor judecătoresc poate fi persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) are capacitatea deplină de exerciţiu;
c) este licenţiată în drept;
d) nu are antecedente penale şi se bucură de o bună reputaţie;
e) cunoaşte limba română;
f) este aptă din punct de vedere medical pentru exercitarea funcţiei;
g) a îndeplinit timp de 2 ani funcţia de executor judecătoresc stagiar şi a promovat examenul de definitivat sau, după caz, a exercitat timp de 3 ani o funcţie de specialitate juridică şi a promovat concursul sau examenul de admitere în profesie. Sunt scutite de examen persoanele care au exercitat timp de 5 ani funcţia de judecător, procuror sau avocat, cu condiţia să fi promovat examenul de definitivat în profesia din care provin.

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Pentru notar trebuie sa faci Dreptul.
Si va trebui sa fii cu legile la zi. Adica ai de invatat mereu si dupa absolvire. Altfel, daca semnezi un act gresit, infunzi puscaria.
Nu stiu pentru executori judecatoresti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e greu dacă ai pile, cunoștințe, relatii

| Genevaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacq avea crezi ca mai punea intrebarea