| BacilaRaluca a întrebat:

Bună ziua, cum se procedează sa trimiți o scrisoare din Germania-România?
Este scump?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scrii scrisoarea cumperi plic si timbru de la poștă pui adresa ta si adresa din Romania impreuna cu numele tau si al celui caruia i scrii, pe plic si lipesti timbrul si pui scrisoarea la posta din Germania si ajunge in 2 saptamini in Romania, mare filozofie zici ca nu traiesti pe lumea asta

| sierra1 a răspuns:

Ca peste tot pe planetă: pui timbru (cum îi zice in nemțește?) pe plic și-l bagi la cutie (da' la asta, cum îi zice in nemțește?)

...e greu, așa-i?

| gabicoo a răspuns:

Emailul e gratis!

| carevaescu a răspuns:

Cumperi un plic adecvat pentru marimea scrisorii, pui scrisoarea in el si il sigilezi in stil bavarian, scrii pe el adresa cu tot cu codul postal si tara, Te duci la posta, platesti timbrul care va costa in functie de rapiditate si daca vrei alte servicii cum ar fi tracking sau livrare cu semnatura, si il lasi la ei.

| DaniTDCI a răspuns:

Poti trimite in format electronic, prin e-mail.

| Dandinelle a răspuns:

Mergi la deutche post- le spui ca vrei un timbru international si costa gen 2-3 euro maxim, daca e plic normal, fara greutate mare etc.
Daca vrei exista aplicatia (cel putin pe android stiu) Post & DHL de unde iti poti lua timbre direct, poti downloada sau pui doar codul de genul #85448454 (doar un exemplu) si se trimite.