| Alex272714 a întrebat:

Buna ziua. Daca incasez lunar un venit de 500$, cat trebuie sa platesc impozit la ANAF? Firma este din strainatate, daca ajuta cu ceva. Multumesc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa platesti impozit la ANAF, in functie de forma de angajare care o ai (contractor) ori daca ai PFA ori SRL etc.

$ 500 = 2, 350 lei x 12 luni = 28.200 lei castigati intr-un an.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ce baza incasezi acesti bani? esti srl, pfa?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depui declarația anuală de venituri pe proprie răspundere în ianuarie și ei îți vor răspunde în scris ce impozit datorezi.

| adryang78 a răspuns:

Îi încasezi ca persoană fizică? Sau pe firmă? Și ce fel de firmă?