| anonim_4396 a întrebat:

de curand m-am gandit sa lucrez la uber eats pentru o perioata relativ scurta de timp vreo 6-8 luni.Am semnat un contract de prestari servicii cu o firma partenera data de ei care percepe un comision de 10% din tot ce fac eu.Intrebarea este daca eu mai trebuie sa platesc si altceva la anaf "impozit pe venit"? I-am sunat pe cei de la firma partenera si au spus ca nu trebuie sa platesc nimic ca totul este in regula chiar mi-au spus ca ma pot duce la anaf,asa am si facut m-am dus la anaf si am cautat un ghiseu sa imi spuna daca am sau nu ceva de platit, raspunsul a fost foarte ambiguu practic nu stiau nici ei le-am aratat si contractul au zis ceva de genul ca ar trebui sa platesc 10% impozit pe venit si ca ar trebuie sa fac pfa(dar nu erau prea siguri de cele spuse) in fine au recomandat sa sun in call center chiar de m-ai multe ori pentru a afla mai multe opinii.Am sunat in call center si mi s-a spus ca, contractul semnat cel de prestari servicii este ilegal (si ca nu ai voie sa mai faci un astfel de contract de la sfarsitul lui 2017) si in principiu trebuie sa fac pfa sa platesc 10% impozit pe venit nu stiu ce taxe de contabilitate, o nebunie nu mai intelegeam nimic.Am vorbit din nou cu firma partenera care a spus ca eu nu trebuie sa platesc nimic, am vorbi si cu un alt patron care mi-a spus ca pot plati acei 10% fara sa trebuiasca sa fac pfa si ca trebuie sa fac o declaratie, alt cineva un coleg de breasla a spus ca el si-a facut un cont la anaf spv si ca asa plateste el cei 10% fiecare zice ceva diferit,iar eu nu vreau sa ma trezesc peste ceva timp cu amenzi,dobanzi sau mai stiu eu ce chisti penale.Ce este de facut in aceasta situatie care ar fi adevarul si ce ar trebuie sa fac pentru a fi cu totul legal? Care pot fi consecintele daca nu declar venitul si ma i-au dupa partener cum ca totul este in regula, ma pot trezi dupa cativa ani cu sume datoare de mii de euro?

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Legal si simplu faci pfa.
Pe baza pfa poti incheia contracul cu firma partenera.
Tot pe baza pfa ului iti poti plati taxele si impozitele la stat, adica impozitul pe venit, sanatatea si pensia.