| RobertMrc a întrebat:

Buna ziua! Doresc sa produc o masa din lemn, dar deja acest model exista sub alt nume. Daca eu produc masa aceea identica cu cea care deja exista, dar sub alt nume, pot sa am probleme?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru tine, nu, pentru vînzare, da.

| darrio2007 a răspuns:

Daca o faci doar pentru tine, nu e problema. Cand spui produc inseamna ca faci mai multe si le vinzi. In acel caz poti avea probleme.

| sierra1 a răspuns:

Pune-i un picior in plus și așa, e absolut originală

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți face mici modificări, cu care demonstrezi că nu este o copie.

| mihai69 a răspuns:

Posibil.

| IceRope a răspuns:

Doar dacă decizi să o produci în serie și să o comercializezi. Dar, cu o foarte mică diferență de design (o adâncitură, o gaură, o linie de tăiere) cel care deține dreptul de autor nu poate face NIMIC împotriva ta. De altfel, așa merg treburile în afaceri. Oricum, nimic nu este original pe lume. Fiecare s-a inspirat de undeva.winking

| IarsiIar a răspuns:

Da. Producatorul va recunoaste modelul si te va acuza ca l-ai copiat.