| Alex4712 a întrebat:

Buna, o cunostinta mi-a spus ca pentru ca a imi trimite bani pe cardul de raifeissen de pe revolut trebuia sa ii dau codul cardului meu din 16 cifre (fara data de expirare/cvv). Este adevarat ca este necesar pe revolut si poate sa faca cineva ceva cu numarul de card daca nu are data de expirare/cvv?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Platile d epe revolut se pot face in contul bancar nu in credit cardul cuiva.
Nu-i da cele 16 cifre ale cardului tau, pare a fiis cam sau vrea rau intentionat, probabil sa cumpere ceva cu cardul tau.

| Alex4712 explică (pentru Violleta2022):

Dar eu stiu ca nu poate sa faca nimic cu numarul de card in sine daca nu are pin/data de expirare sau cvv-ul

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex4712):

De PIN nu are nevoie ca sa-ti ia banii de pe card

| Alex4712 explică (pentru Violleta2022):

Destul de sigur ca are nevoie de pin la bancomat unde oricum nu se poate duce fara cardul fizic sau fara m ai multe informatii decat numarul cardului. Si plata online fara data de expirare sau cvv nu poate achita nimic, sa nu m ai mentionez de confirmarea pe telefon

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alex4712):

Eu m-am referit la platile online, nu la scos bani de la bancomat.

| anonimg a răspuns:

La urmă o să îți ceară și data de expirare și cvv că o să zică că nu va merge fără ele.

Tu nu ai revolut? Că nu te costă nimic sa îți faci revolut. Și îți trimitea direct pe revolut. Poți să îi folosești de pe revolut sau să ți-i trimiți în contul de la Raiffeisen folosind doar telefonul.

Sună la bancă și întreabă ce date poți da de pe card ca să primești bani pe el. Nu te costă nimic să contactezi banca telefonic sau să mergi la o agenție a băncii.

| VoidEternal a răspuns:

Nu dai niciodată numărul de card. Ibanul se folosește în situația asta. Și numele. Atât.

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru a face transfer bancar, ai nevoie de numele complet al persoanei respective si codul IBAN care nu se regaseste pe cardul fizic, ci pe extrasul de cont sau in aplicatia bancii pe mobil.

| georgcyc a răspuns:

Nu trebuie să -i dai cvv de pe spatele cardului. Îi Nr de cont IBAN și numele, prenumele tău