| AfloareiRazvan a întrebat:

Doresc sa stiu procedura prin care intra un teren in concesiune si procedura de achizitionare a unui teren concesionat. De asemnea, precizez ca sunt persoana fizica (neautorizata). M-am inscris pe www.licitatia.ro, unde mi se cereau date de societate comerciala pentru a beneficia de licitatii.

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dar daca nu ești fermier fie la cultura mare, fie in zootehnie, ce dorești sa faci cu terenul concesionat. Primăriile își concesionează terenurile nu stiu procedura, dar din cate stiu eu participa la licitație fermierii care au animale multe si au nevoie de teren pentru ca li se cere o anumită suprafața pentru fiecare animal, iar in cazul in care numărul de animale depășește suprafața totala cat le-ar revenii de teren, pentru numărul de animale in plus nu primesc subventie prin APIA. Mai pot concesiona teren arabil si fermierii de la cultura mare daca fac dovada ca au cu ce il lucra. E vorba de tractoare si alte utilaje agricole.

| AfloareiRazvan explică (pentru TamplaruAnisoara):

Sunt aspirant. Intreb pentru viitor.