| mariusradacina a întrebat:

In viitorul apropiat, mi-am pus in plan inceperea unei mici afaceri pasive. In plus e un "vis" de cand eram copil. Doresc sa achizitionez una sau doua tonomate pentru bauturi reci si snacksuri pentru care introduci monede/bancnote.
Deja am in vedere locul "aglomerat" unde intentionez sa le amplasez. Problema cu care ma confrunt e dupa ce le achizitionez nu stiu cu ce sa incep si eu sunt genul de persoana care isi pune totul cap la cap.
Nu am niciun prieten contabil, cunostinta, nimeni priceput in domeniu, deci din pacate nu am pe cine sa intreb. Mentionez ca nu sunt PFA / nu am SRL.
Exista printre noi persoane care cunosc / au placerea de a lamuri si pe mine cu cateva chestii elementare / importante? sad
Inainte sa cumpar tonomatele trebuie sa deschid SRL?
Dupa ce le cumpar, unde platesc impozitul? Cand se plateste? Ce plati am de facut legat de aceste tonomate cat sa fie totul legal?
Daca amplasez unul intr-un mall de exemplu, platesc chirie proprietarului? Sau trebuie sa ma duc si la Primarie / alte institutii?
Inca o intrebare, daca as dori sa amplasez unul intr-un parc trebuie sa ma duc la Primaria orasului?
Ma gandesc ca nu am nevoie de contabil pentru "bisnita" de genul... cifra fiind destul de mica...
Multumesc, o zi buna sa aveti!

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine renunta la idee deoarece statul pune taxe exorbitante si daca nu ai vînzări dai faliment, de unde plătesti taxele la stat? Normal ca daca amplasezi tonomate in mol platesti chirie si ce sume vor ăia nu renteaza acum cand in moluri din cauza pandemiei numai sunt vinzari multi pun lacătul pe afaceri ca statul nu îi ajută cu nimicx ei au de plătit chirie si de unsde bani daca nu sunt vinzari? Cel mai bine nu te risca sa faci afaceri păguboase ca nu vei avea bani si nu cred ca vrei sa fi dator la bănci sa te imprumuti sa dai banii celor care aduc aparatele ca alea sunt aduse de firme care le alimenteaza cu bauturi, cafele, si ăia vor banii.