| TrollingInYourLife a întrebat:

Mă tot bate gândul ca peste câțiva ani să îmi deschid o cafenea,nu ceva mare, ceva modest.Aș dori informații și sfaturi de la cei pricepuți în domeniu sau de la cei care au o afacere ca aceasta.Am discutat cu un prieten și am decis să strângem amândoi o sumă de bani și să începem această mică afacere împreuna. Întrebările mele ar fi următoarele :
1.De ce sumă am avea nevoie?
2. Spațiul comercial ar fi mai bine să fie închiriat sau să îl achiziționăm?
4.Personalul,de câte persoane ar fi nevoie?
5.Ne-ați recomanda sa facem un împrumut bancar?
6.Se câștigă ceva din această afacere?

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. e variabila suma. Una inseamna o cafenea in centrul Bucurestiului alta la periferia unui orasel mic

2. Din punctul meu de vedere sa il cumperi... e o investitie imobiliara daca e intro zona buna.

4. minim 4. Un barman care sa prepare bauturile, 1-2 chelneri in functie de cat de mare e, cineva sa faca curatenie si contabil

5. niciodata nu e recomandat un imprumut bancar, dar cum banii nu cresc in copaci

6. Depinde. Majoritatea cafenelelor de la noi trag sa scoata profit cat mai repede si cat mai mult si dau faliment dupa primul an

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Intrebarea corecta ar fi :
In cat timp dai faliment.
Depinde cu cati bani pornesti la drum.
O sa-i pierzi pe toti plus cati esti in stare sa te imprumuti.
Si o sa te certi si cu prietenul.