| Annonim20 a întrebat:

O sa trec direct la subiect.As vrea sa deschid o afacere tip fast food.Cam de ce suma este nevoie pentru deschiderea unei asemenea afaceri? Detin un spatiu comercial de aprox 120 mp. Vreau sa fac ceva unde omul poate sa stea sa manance linistit, deci spatiu ar fi. Multumesc!

3 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Pai ce anume? un local ca big mama? sau o Pub restaurant >? sau o shaormerie? ce vrei exact spatiu ai pai cred ca ai nevoie de o investitie majora deci decide ce vrei sa faci in primul rand si dupa aia vb.

| Annonim20 explică (pentru EneCristian):

Mai mult o shaormerie, incluzand si pizza.Dar am specificat si ca vreau sa fie un loc unde sa poata clientii sa manance, nu doar sa cumpere si sa plece.Cu bauturi, cu livrare.As fi vrut si auto servire dar deja depaseste bugetul mai mult ca sigur.E vorba si de angajati mai multi daca fac si auto servire.

| EneCristian a răspuns (pentru Annonim20):

Pai un angajat trebuie platit cu salariu minim de aici incepi cred ca vreo 1000 de lei si cat despre ideea ta ai putea sa faci gen American Restaurant stii cu acele canapele smechere, intereseaza-te de mobila(si uite un pont cauta firme de genu ce dau faliment si lichideaza mobila poti gasi lucruri bune si economisesti daca faci o afacere singur trebuie sa iti pui bazele in cineva)deci cauta ajutor, fa un calcul poti cauta si un om cu ceva talent in design sa te ajute cu costurile si cum va arat, dar cred ca te duce bine peste 5000 lei cu echipamente si restul. Sincer nu stiu cat costa un specialist pe tema echipamentului sanitar.