| PavelVladescu a întrebat:

Buna ziua, o intrebare legata de codurile CAEN, daca doresc sa dau spre inchiriere aparatura foto, (Camera, lumini etc.) ce cod/coduri CAEN sunt necesare?

Răspuns Câştigător
| Klararina a răspuns:

Cod CAEN 7739 - Activități de inchiriere si leasing cu alte masini, echipamente si bunuri tangibile n.c.a.
Această clasă include:

+servicii de închiriere și leasing operațional, al altor mașini și echipamente care sunt utilizate în general drept mijloace de producție de către întreprinderi, fără operatori:
-motoare și turbine
-mașini unelte
-utilaje de expoatare minieră și petrolieră
-echipamente profesionale de radio, televiziune și comunicații
-echipamente pentru producția cinematografică
-echipamente de măsură și control
-alte mașini de uz științific, comercial și industrial
+servicii de închiriere și leasing operațional de echipamente de transport terestru (exclusiv autoturismele), fără șoferi:
-motociclete, caravane și autovehicule pentru campare etc.
-vehicule de cale ferată
+Această clasă include de asemenea:

-închirierea de containere de locuit sau utilizabile ca birouri
-închirierea de animale (de exemplu. herghelii, cai de curse)
-închirierea de containere
-închirierea de paleți

Cod CAEN 7729 - Activități de inchiriere si leasing cu alte bunuri personale si gospodaresti n.c.a.
Această clasă include:

închirierea altor bunuri gospodărești sau personale, către gospodării sau întreprinderi (cu excepția bunurilor recreaționale și a echipamentului sportiv):
-textile, îmbrăcăminte și încălțăminte
-mobilă, ceramică și sticlărie, vase de bucătărie, veselă și tacâmuri, aparate electrice și de uz gospodăresc
-bijuterii, instrumente muzicale, decoruri și costume
-cărți, ziare și reviste
-aparatură și echipament pentru amatori sau pentru hobby-uri, de exemplu unelte pentru repararea casei
-flori și plante
-echipament electronic de uz gospodăresc

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Trăiești in tara URII invidiei si a geloziei.
Milti.or sa inchirieze doar pentru a schimba piese uzate cu componente bune.
Altii ca sa te distrugă pentru ca sângele lor se. otrăvește câmd vede că merge bine la cineva

| RxTx a răspuns:

Ia imprumutamile mie sa vezi cum in mod legal.iti dau 400 lei pe toate obiectele
Pe motiv ca le-am pierdut
Dar oricum erau uazate si multe dintre ele se defectaseră
Asa ca nu erau in perioada de garantie
Erau niste harburi ruginite am martori ca erau niste gunoaie
Si sa vii tu cu acte la teibunal sa dovedesri care rra perioada lor de viața
Pt ca daca nu se aflau in garantie
Si perioada esrimata de viata lor a fost depășită inseamna că plus degradarea morala uzura morala uzura fizica care te constrang sa o dovedesri prin scele de inchiriere.
Asa ca ru mi-ai dat obiecte pe care le-ai mai imchiriat si pe la sltii
Asa ca s-a terminat perioada.lor de viata exact in timpul in care erau la mine si le-am dat la gunoi ce sa mai fac cu un morman de fiare vechi
Ca niciuna nu mergea din ele cum trebuia
Si acești angajați sunt msrtori ca sm pierdut 3000 euro peste cat ar di facut acele scule noi ca nu am putut onora contractul
Asa ca iti dovedim cu acte ca nu am putut din cauza sculelor tale sa ne luăm banii pe eveniment asa ca esti dator.

NU ITI RECOMAND SA ÎNCHIRIEZI IN TARA ACEASTA SUNT PREA MULTI MITOCANI BOMBARDIERI TÂLHARI HOȚII PUȘCĂRIAȘI
care au facut un stil de viața din a jegmăni pe unul si pe altul din ai jepcări a transformat acestia asta in profesie activitatea lor de bază să scoată oamenii datori!

Subt multi care de genratii la râmd trăiesc doar din a da tepe este traditie de familie la ei
Si nu spun oameni cu gingia mov pe care ii cunosti de la o posta ca te iau cu a vericile mă
Bos bosulica barosane

Ci oameni cu costum cu cravata
Cu masini noi limizine de lux

Sau elevat ei sunt copii celor care rezolvau lucrurile cu sabia si cu toporrul
Ci de azi au facut facutati de drept sa te poata face frumos legal din vorbe si din hartii

Asta nu este esclus sa mai siba compementar pe tatal lor verii lor fratii lor care se ocupa cu camatarie pe care sa ii ia la intimidare xu ei in cazul in care comentezi ceva.

Asa ca iti recomand sa inchiriezi la Elvetieni Nordvegieni Finlandezi
Si cam atât

| Sophieka a răspuns:

Ti-ai deschis firma sau de ce intrebi de cod caen pentru asta?

Daca nu ai firma, iti trebuie un contract notarial prin care cel care primeste aparatura se obliga sa aiba mare grija de ea (ii faci fotografii aparaturii etc cu telefonul ca sa existe dovezi cu starea predarii) si in contract se obliga ca daca iti striga sau deterioreaza aparatura, sa ti-o plateasca sau sa iti achizitioneze una noua.