| Cristian_Andreii_1990 a întrebat:

Buna ziua/seara,
As avea o intrebare,poate stie cineva aceva,zic eu.
As dori sa stiu,sa imi spuneti un abator care cumpara carne de porc, ofer si comision.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In general,abatoarele presteaza doar un singur serviciu, cel de abatorizare(sacrificare animale) --- nu achizitioneaza, nu depoziteaza pe termen lung, nu distribuie prin vanzare. Exceptie fac numai abatoarele integrate unui anumit "lant"alimentar: crestere animale sau achizitionare animale "in viu"->abatorizare->transare si procesare carne->vanzare produs finit.

Deci, cauta fie o firma detinatoare de abator si fabrica de mezeluri, fie o firma distribuitoare de carne in carcasa sau portionata.

Daca detii animale, este mai convenabil sa cauti o firma care detine atat abator cat si fabrica de procesare proprie(fabrica de mezeluri)--- distribuitorii( cum este "Macromex-ul") sunt, de regula, si importatori aprovizionandu-se din importuri.