| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Buna ziua, știe cineva dacă poți face împrumut de la vreun IFN sau banca dacă ai pensie de urmaș de 2029 lei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca pensia de urmas are caracter permanent (nerevizuibila) si poti sa o dovedesti cu acte, se poate! IFN-ul este cea mai proasta idee. Au si dobanzi de 800%. Cand te interesezi de un credit trebuie sa vezi cat este DAE (Dobanda Anuala Efectiva). Daca ti se refuza eliberarea unui scandentar din care sa rezulte corect cat este DAE e ceva in neregula. DAE cuprinde totalitatea dobanzilor, comisioanelor, etc ce se pun la un credit. Cand ai peste 20-30% este mult.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bancile nu acorda banii imprumut pensionarilor, mergi anul viitor si intreaba i, poate camatarii da ei dau dar daca nu platesti dobînzi uriase te omoara ei.

| Wr3nch a răspuns:

De la IFN e o idee proasta rau. Iei 1000, dai 1500 minim inapoi.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu unul nu as face niciodata imprumut la ifn, mai bine zi unui prieten sa-ti dea bani si spune-i ca-i dai 10% dobanda, macar el nu are drept legal sa ti faca rau.