| Stefan04 a întrebat:

Urmeaza sa-mi infiintez o mica firma (PFA) de transporturi 3.5T comunitar (bursa de transporturi), ideea este ca, eu am fost informat precum ca este necesara o licenta de transport, licenta n-ar trebui neaparat sa o detin eu, pot gasi un dispecer, care sa-si foloseasca licenta proprie in folosul meu, ca bine-nteles sa pot accesa bursele de transpoturi, totusi, cateva persoane mi-au spus precum ca aceasta licenta este necesara la vehicule mai mari de 3, 5 t, iar cele de 3, 5 pot accesa bursa fara o licenta, da-ti-mi raspunsurile dumneavoastra.
Iar daca cineva experimentat in acest domeniu, ar dori sa-mi explice tot ce am nevoie, de la acte pana la dotarile masini pentru ca totul sa decurga legal si in parametri, as fi recunoscator.
Multumesc tuturor!

1 răspuns:
| Alverto a răspuns:

Salut
O să înțelegi mai bine de la registrul comerțului tot ce trebuie să faci
Dar:
https://www.arr.ro/servicii_doc_163_eliberare-licente-transport_pg_0.htm

https://www.rolegal.com/licenta-transport-marfa.html