| IonescuAndrei01 a întrebat:

Vreau să îmi fac o editură - tipografie. Ce programe am nevoie pentru a edita cărțile, ziarele și coperțile acestora? În afară de tipar și ghilotină de ce echipamente aș mai avea nevoie? Mulțumesc anticipat și rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Pai, un OFFICE, ceva pentru PDF, fotografii (cred ca-i ceva CS5 programul; apoi fiecare face cu ce poate, licenta e importanta pentru controale!) etc., toate cu licențe ca-s controale mari si iei amenda. Apoi ce cărți vrei sa faci? Broșuri, reviste mici, carticele de povesti? Trebuie să te gândești la ceva amplu fiindcă o mașină care scoate o carte de la inceput pană la final de o calitate OK este vreo 150 -200 mii euro si trebuie spatiu fiindcă ocupa jumate de cameră numai ea singură! Am fost intr-o astfel de locație si am lucrat cu o astfel de mașina insa crede-ma ca nu-i usor deloc. Cand tipografia e gata, da-mi de stire fiindcă sunt interesata! Am 6 carti scoase insa tot nu am lasat toata mostenirea mea umanitatii si mai astern cateva carti! Mult succes în tot!

| IonescuAndrei01 explică (pentru Caro34):

Mersi mult! Când va fi gata, crede-mă ca te anunț. Poate îți fac și o reducere

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puntru toate activitatile de editura poti folosi sistem de operare Linux (Ubuntu, Mint, etc.) in care sunt cuprinse programele necesare pentru editare de text (Office), precum si pentru prelucrare grafica si foto (Gimp).
Toate cu licenta libera.

In afara de tipar si ghilotina mai ai nevoie de calculatoare, imprimante, de echipament pentru prepararea matricelor (cliseelor) de tiparire, mobilier, spatiu adecvat pentru editura, tiparire, legatorie, magazii, stivuitor, mijloc de transport de marfa etc.

Aaaaa... era sa uit!
Mai ai nevoie de multi bani si rabdare...

| Staif a răspuns:

La legatorie te-ai gindit? Pentru ca nu vei distribui doar foile unei carti.