| voiculescu1 a întrebat:

Vreau sa imi fac o ferma de pasari dar nu stiu unde as putea avea desfacere si care este cerinta pietei (intentionez sa o vand sub pretul pietei). Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

Buna ziua. Din ceea ce afirmati dvs (ca intentionati sa vindeti sub pretul pietei), este foarte clar ca nu ati facut niciun calcul de rentabilitate. In momentul in care infiintezi o afacere, orice fel de afacere, prima data faci doua lucruri: 1. Prospectezi piata sa afli cererea. In general, daca exista suficiente oferte, exista si suficienta cerere. In acest caz, se aplica a doua lege imuabila a maretingului, daca nu etsi primul intr-o piata, adu ceva deosebit, sau inovativ. 2. Faci un calcul de rentabilitate. Calculul de rentabilitate include toate costurile, de a achizitie, la vanzare, inclusiv taxele, inclusiv munca pe care o face asociatul la inceput, se calculeaza cu tot cu taxe, ca sa afli pretul final/capita. Dupa care se face o analiza swot si un plan de afacere. Abia cand acestea sunt facute, decizi daca doresti sa incepi. Spor.