| SinoCrake a întrebat:

Vreau sa-mi deschid o companie online de jocuri electronice pe nume Electronic games. Asi dori sa aflu de la voi niste sfaturi folositoare despre marketing, programe, cum recrutez si multe altele, si doresc sa fac compania sa ajunga sus si nu serioasa.

Am o echipa formata din:

1 Director - eu;
1 Programator experimentat;
1 Desenator;
Si foarte multi testeri.

Prima data m-am apucat sa fac site-ul si forumul pentru jocuri, dupa am ales o echipa in care sa am o comunitate?

Ce fac de acum in colo` pentru a-mi promova compania online? Si niste sfaturi de a iesi niste jocuri frumoase.

Multumesc!

3 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Tu nici macar nu ai un joc in beta si deja vrei sa iti promovezi afacerea? am vazut multi care se apuca de marketing cand nici macar nu au un produs.

| Ionait a răspuns:

Chiar nu stiu ce o sa faci tu cu un programator si un grafician si foarte multi testeri. Eventual jocuri prin RPG Maker. Iti trebuie o echipa pusa la punct. Acel programator e web sau software? Desenatorul stie ce e aia tableta grafica si Ilustrator sau doar foaia si creionul? Degeaba incepi o campanie de marketing daca nu stai bine cu development-ul.
Daca tu ai incredere in echipa ta atunci poti trece la marketing. Fa-ti o pagina pe FB, un cont de Twitter, un cont de Youtube si incepe spam-ul acolo. Vorbesti cu YouTuberii romani, poate iti fac ei reclama (pentru inceput e ok). Eventual un reportaj micut la o emisiune de profil (ZonaIT, Digi 2.0, ia si tu la rand canalele TV), niste articole pe site-uri de profil.

De curiozitate, lasa-mi si mie link-ul catre site-ul vostru.

| SinoCrake explică:

Scz de greseli am fost pe tel si ocupat.