| huideni1845 a întrebat:

Cam care este programul unui controlor de trafic aerian?
ce studii ai nevoie?
ce pot face pentru a ma pregati?

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Un controlor de trafic aeriat (CTA) lucrează 12 ore ziua, apoi 24 de ore stă în repaus. Apoi lucrează 12 ore noaptea și stă în repaus 48 de ore.
De obicei tura se schimbă la 4/16, 6/18 sau 7/19, dar acest lucru nu este foarte important.
RA ROMATSA te pregătește pentru Licența CTA, dacă treci de examenele de limbă engleză, interviuri, probe medicale.
Pentru a te pregăti poți doar să faci exerciții de vedere în spațiu și exerciții la limba engleză, conversații și citire.

| bogz a răspuns:

Scoala poate ajunge la 10.000 euro, dar cica daca esti pasionat se merita.