| JetBlueJet a întrebat:

Ce face mai exact un controlor de trafic aerian?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Controlează dacă pasagerii au lucruri interzise la ei.

| suntserios a răspuns (pentru OnuOnulică):

Hai ma... cum sa dai funda la raspunsul asta de 2 lei?

Si tu OnuOnulică cum poti face o afirmatie atat de stupida?

Ii zice "controlor de trafic aerian" nu control de securitate.

Controlorul de trafic aerian are rolul de a organiza si supraveghea tot ceea ce inseamna miscarea avioanelor (in aer si la sol) si a vehiculelor adiacente pe pista (transportoare de bagaje, scari rulante samd).

Ei stabilesc culoare de zbor, posibilitatea de decolare, aterizare samd.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dirijeaza circulatia avioanelor sa nu se ciocneasca.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Vrea sa vada daca calatoresti legal.

| K0sti a răspuns:

Schimba macazul!

| alexandrualind a răspuns:

Controlează dacă pasagerii au lucruri interzise la ei.

| Holy2010 a răspuns:

Te-ai grabit sa dai funda unui raspuns eronat.
Cum spunea si singurul in tema de mai jos...Controlorii de trafic se ocupa cu dirijarea traficului in aer precum si in zona pistelor si tot ce implica asta: decolari, aterizari, distante intre aeronave pentru evitarea coliziunilor. Sunt acei omuleti din turn care comunica in permanenta cu pilotii. In nici un caz nu sunt agentii vamali care ii cauta lui Onulica prin ciorapi la aeroport!

| premierevideo a răspuns:

Titularii unei licente de controlor de trafic aerian sunt autorizati sa furnizeze servicii de control al traficului aerian, in conformitate cu calificarea (calificarile) si autorizarea (autorizarile) calificarilor inscrise in licenta acestora