| tonyc7 a întrebat:

Cam cat credeti ca e salariul (suma de bani aproximativa in lei) pe care il castiga majoritatea larga a romanilor din tara?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai sunt ~5-5.2 mil de angajati in Ro. Din care cam 1.5 mil pe salariu minim, deci putem trage concluzia ca restul se invart pe la salariu mediu pe economie a zonei in care lucreaza deci undeva la 4000 lei, bineinteles aici vb de banii de salariu legal, ca sunt multi platiti la gri, care incaseaza sporuri, bonusuri, diurne e alta treaba

| Holiday a răspuns:

Salariul mediu NET in Romania e aproximativ 3950 lei, deci cam 800 euro.

| gabicoo a răspuns:

2.400 - 2.500 lei/lună!

| alina2k18 a răspuns:

Salariul MEDIU NET pe tara este de ~4000 lei.

| haileewatson a răspuns:

Cauta "salariul mediu in Romania" pe google.

| anonimuIl a răspuns:

Cam de la 2500 lei net în București la 160 de ore lucrate lunar.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

2000-3000 de lei