| anonim_4396 a întrebat:

Cam ce salariu e considerat bun in Romania? In București.

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Depinde de așteptările, pregătirea,... individului

de ex pentru unul slab pregătit, ce spun colegii mai sus, e ok

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-a mai pus această întrebare recent.

| LoveSleep a răspuns:

6k+

| goguPatent a răspuns:

Unde in Romania?

Sunt sigur ca undeva in mediul rural o persoana care castiga 2500 si are ceva animale si putin pamant pe langa casa considera venitul decent. Mai ales daca sunt doi care muncesc in familie.

In Bucuresti cu o rata la apartament si o masina de intretinut decent inseamna macar 6000 lei. Pentru ca in decent ala intra si un restaurant din cand in cand si o iesire de weekend samd.

| Blueeyy a răspuns:

5000+ brut este un salariu considerat decent in Buc si maricel in alte orase mai mici

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Blueeyy):

Lol, gigele, brut? La 5000 brut iei vreo 2900 net, deci lol.

| Blueeyy a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oops, scuze nu m-am gandit cand am scris. Voiam să ma refer la salariul net

| Tudy000 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La 5000 vbrut iei undeva spre 3500, nu mai manca iarba.

| Mosotti a răspuns (pentru Tudy000):

Gabi nu mananca iarba, la 5000 brut iei exact 2925 lei net.

Uite aici calcul exact al sal net:

http://www.calculator-salarii.ro/5000-brut-calcul-salariu-net/

| Tudy000 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate eu calculasem si bonurile laughing)

| Mosotti a răspuns (pentru Tudy000):

Pai da, se pun si bonurile per total, cat e un bon acum? Si cate bonuri se dau lunar?
Se pun si bonurile, ca e venitul total si cu netul de la salariu.

| Tudy000 a răspuns (pentru Mosotti):

De la 15 lei pana la 30 depinde de firma

| Mosotti a răspuns (pentru Tudy000):

Aha, e binisor intre 15 si 30 totusi.

| Tudy000 a răspuns (pentru Mosotti):

Iei pe cate zile ai lucrat, la 22 de zile lucrate 22 de bonuri, la concedii de orice fel nu se dau si cam atat. daca sunt de 15 iei 330 de lei daca sunt de 30 iei 660

| Mosotti a răspuns (pentru Tudy000):

Mersi mult de informatii, chiar eram curios cum este cu bonurile.

| Tudy000 a răspuns (pentru Mosotti):

Ma bucur ca pot sa ajut happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tudy000):

Da, dar suma aia de la bonuri oricum e impozabila...

| Tudy000 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bonurile nu se impoziteaza, doar salarul cash

| Tudy000 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Scuze, i se impoziteaza angajatorului dar l-a angajat nu am auzit nicaieri sa i se impoziteze bonurile, cate iei pe 22 zile lucrate, atat face suma, daca lucrezi si ai si bonuri fa-ti un calcul sa vezi, daca iti iese mai putin cere fluturasul de salar de la HR sau intreaba-i daca firma ta impoziteaza valoarea bonurilor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tudy000):

Da, la angajator, dar daca cumva zice 5000 brut inclus bonuri...

| Tudy000 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu exista, cand te angajezi ti se zice salarul brut cash fara bonuri, nicaieri nu se baga bonurile in aceeasi oala, alea sunt un bonus, sunt firme care nu dau bonuri dar dau salar putin mai mare tocmai ca sa nu platesca in plus pentru bonuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tudy000):

La ce tepe se dau pe la noi cu salariile, sunt si firme care includ acolo orice spor si deductie posibila ca sa para mai mare...