| sabin89 a întrebat:

Cam la cât s-ar putea ridica costul unui batalion de tancuri Abrams?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Romania intenționează să cumpere 54 de tancuri Abrams care vor alcătui un batalion!
Vezi cât costă un tanc și înmulțește cu 54. Mai adaugă 4 vehicule suport și echipamente de întreținere și ai să vezi!

Noi stăm foarte slab la capitolul vehicule blindate. Avem câteva (undeva peste 100 bucăți) Pirrania V - care sunt vehicule de luptă ale infanteriei, iar ca Main Battle Tank ne bazăm pe vechile T52 și mai modernul TR - 85 Bizonul - care este un tanc mediu - nu greu cum am avea nevoie!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Doar motorina sau cu tanc cu tot?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Https://www.defenseromania.ro/
Urmărește acest site! Salvează-l în browser și vei fi la curent cu tot ce ține de războiul din Ucraina și înarmarea Românicai!

| mi25 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Un batalion are 54 de tancuri.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Dragă Vladimir Vladimirovici standardul NATO înseamnă 54 de tancuri = un batalion! SUA = NATO!
Poate pe vremea măreței uniuni sovietice să fi fost 80 dar nu cred!
Se cunoaște că nu ai făcut armata!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru KronstadtRevival):

SUA respectă standardele NATO la fel ca și celelalte țări membre!

Dacă te lauzi cu anii petrecuți în cadrul MApN și nu știi cum stă treba înseamnă că ai fost femeie de serviciu!

| mi25 a răspuns (pentru KronstadtRevival):

Pai daca le cumpara Romania, desigur tancurile vor intra in inzestrarea unui batalion de tancuri romanesc. De altfel gabico a confirmat cand a spus ca Romania intentioneaza sa cumpere 54 de tancuri americane.
După 2002, s-a trecut la organizarea tip NATO a subunităţilor de tancuri, adică, un pluton are 5 tancuri, o companie are 17 (3 plutoane a 5 tancuri + tancul comandantului de companie+tancul locţiitorului acestuia), iar batalionul de tancuri are 54 tancuri, 3 companii a câte 17 tancuri, + tancul sefului de stat major + tancul locţiitorului comandatului + tancul comandantului de batalion.