| Mihai0015 a întrebat:

Cand am fost la posta ca sa iau somajul(cel pentru absolventii de liceu) am primit doar 65 de lei in loc de 250 de lei.

Mie mi s-a spus ca voi primi 250 lei timp de 6 luni.

Stie cineva de ce am primit asa putin? Femeia de la ghiseu n-a vrut sa-mi spuna ca e "ocupata".

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa fie numai pentru o gfractiune de luna, cca un sfert. Daca este asa in ultima luna vei primi doar pentru 3 sferturi de luna. In orice caz raspunsul exact il afli de la AJOFM de unde primesti indemnizatia de somaj.

| Violleta2022 a răspuns:

Corect ar fi fost sa primesti 250 de lei, asa cum spune legea!
Mergi urgent la Oficiul Fortelor de munca cu buletinul si cuponul pe acre l-ai primit acum si cere-le explicatii, sa rectifice si sa-ti dea corect suma de 250 lei/luna.

| Raducons a răspuns:

Pe cuponul care il primesti impreuna cu banii ce scrie, total drepturi cat

| Doja a răspuns:

Daca as avea un pic de demnitate m-as duce la ONFM/OJFM si m-as scoate de pe lista de "somaj".

Sa primesti bani de la altii doar pentru ca existi cand este absolut dizgratios. Gandeste-te un pic ca batrani rupti dupa zeci de ani de munca ajung sa primeasca atat.

Tineretul care poate munci de ce sa ia bani pe nimic?

| gheorghe699 a răspuns:

Numai "femeia de la ghiseu"poate sa iti spuna de ce ai primit doar 65 de lei, sau femeia de la; OJFM.(serviciul pentru ocuparea fortei de munca )...probabil ai ceva retineri.