| mgtow a întrebat:

Am o problema cu somajul care l-am primit de anul trecut (timp de 6 luni). Astazi am primit o scrisoare de la ministerul muncii spunandu-mi ca am o datorie de 2.550,6€ la stat. Am fost la biroul de somaj si acolo am facut o declaratie in care am specificat ca am facut toate actele care trebuiau si a fost o eroare de la biroul somajului ca mi le-au acceptat (am avut contract in formatie si cica nu trebuia sa primesc somaj). Asa mi-a spus femeia de la ghiseu ca a fost eroarea lor si pot depune plangere, acum am de asteptat in jur de 2 - 3 luni sa vina un raspuns. Oare ajung la tribunal si acolo voi lamuri problema? Pot intra la puscarie daca spun ca nu e vina mea si nu o sa platesc acea suma? (sunt in Spania cine se pricepe la legile lor sa raspunda).

Răspuns Câştigător
| daniel_8163 a răspuns:

Nu cred ca sant in masura sa te ajut dar eu am sa te trimit pe un site care sant sigur ca te poate ajuta
situl se numeste avocat.ro
si eu am avut multe probleme chiar daca nu de genul asat, cu cei de aii poti discuta si te vor ajuta
Multa bafta

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cunosc legile spaniole dar sigur nu este vorba de inchisoare, daca au recunoscut ca a fost eroarea lor. Va trebui sa restitui banii primiti, este o regula generala a oricarui sistem de drept ca se restituie ceea ce nu ai dreptul sa primesti. Oricum, daca esti in dubiu, poti vorbi cu un avocat, desi nu cred ca este cazul, mai ales daca restitui suma, nici macar nu cred ca o sa se ajunga la judecata. Numai bine!

| mgtow explică (pentru Ioandelasal):

Nu inteleg, ce inseamna restituirea sumei (sa o dau inapoi?). Sincer sa fiu nu am de gand sa platesc banii adica sa fiu eu tap ispasitor si cea care a fost de vina sa scape basma curata, nici gand. Prefer sa vin in Romania si scap de belea asa nici nu vor sti unde am plecat si fara contract de munca la ei. Oricum sper sa se rezolve problema pe cale usoara daca nu le arat eu ce inseamna sa fi roman.

| MihaelaDart a răspuns:

Pentru o chestie care nu ti-a fost vina ta si a altora de ce sa faci tu inchisoare!? (si nu numai o puscarie rezolva asta, pot fi si alte extra-plati ca pedeapsa). Banuiesc ca ai rezolvat cazul.

| mgtow explică (pentru MihaelaDart):

Extra-plati(mai multe datorii banuiesc)? ce vrei sa zici cu asta? Am facut plangere si nu mi-a venit raspuns inca. Alte probleme nu am deloc.

| MihaelaDart a răspuns (pentru mgtow):

M-am referit in cazul ca (de exemplu) tu ai facut greseli la locul de munca si ai o datorie de 5000 euro, firma care te-a dat in judecata iti poate pune extra-plati, alte plati pe langa acesti bani... ori deloc. Dar tu in cazul ca nu esti vinovat cu nimic nu platesti nimic, tu poti sa le ceri socoteala de greseala facuta si in caz ca nu remediaza poti contacta un avocat!

Dar din asta nu se face puscarie, cat si pentru firma pot fi o plata peste de la tribunal.

| D3iDEI a răspuns:

In Spania...lol in Romania era usor ca daca depui plangere si ai toate actele in REGULA castigai procesul

| entzückendesKätzchen a răspuns:

Da cred ca cea ma buna varianta ar trebui sa te duci latribunal sa le expui situatia si sa o rezolvati...suma pe care "o datorezi" este mare si nu cred ca ar trebui s afie ignorata situatia.sunt sigura ca la tribunal se va lamuri totul. uite si daca tot am ocazia vreau s ate lamuresc si eu cu un lucrusadsunt fata, iar nicknameul meu nu e folosit de2 persoane.)sper sa se clarifice situatia ta.happy