| kevin3 a întrebat:

Cand amanetezi ceva ramai inregistrat la toate amaneturile din locatie, sau doar unde ai amanetat?

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

In cazul in care ai dus un produs pentru amanetat,la o Casa de amanet, doar acolo esti inregistrat cu imprumutul, dat contra obiectului amanetat, pe un anumit termen, cu o anumita dobanda.In cazul in care nu ai rambursat datoria,obiectul ramane la acea casa de amanet si poate sa-l scoata la vanzare, pentru a-si recupera banii imprumutati tie.
Te duci la o alta Casa de amanet, cu un alt produs, se procedeaza la fel, fara a se sti ce ai facut la cealalta casa.

| LifeIsFine6243 a răspuns:

Doar la amanetul la care ai amanetat. si un sfat as putea sa iti dau : incearca la amanetul cu cel mai mic comision. Sunt multe amaneturi cu comisionul mult prea mare. Ai grija.
SI NU UITA! dupa ce ai amanetat sa ceri contractul...altfel is bat joc de tine si nu o sa stii cat ai de platit cand trebuie sa ridici bunul.
MARE GRIJA! eu am lucrat la amanet si oamenii sunt foarte usor de fraierit. bafta

| askask a răspuns:

Doar la cel la care ai amanetat sau vandut, se poate sa nici nu-ti ceara ceva act daca i mai smecher ala, sa nu plateasca nimic la stat big grin