| eugenl a întrebat:

Care dintre voi sunteti freelanceri si pe ce site-uri lucrati si ce?
Ce site-ui de freelance recomandati, care este cel mai vechi si cel mai bun?

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Vezi, dacă te grăbești și nu zici de la început despre ce e vorba, primești răspunsuri incomplete, posibil greșite și cu siguranță mai târziu decât ai fi vrut :-)

Ok. Site-urile de freelance se împart în 2 categorii: cele cu ajutorul cărora îți găsești proiecte specifice, unde produsul vândut este freelancerul și cele cu ajutorul cărora îți vinzi creațiile, unde produsul vândut este fișierul creat de tine.

Pentru prima categorie, există site-uri populare precum www.elance.com, dar și (cele enumerate de kevincosty) guru.com și freelancer.com care au mai multe tipuri de arte vizuale.

Forumurile internaționale specifice sunt o variantă foarte bună, iar dintre cele mai populare sunt forums.cgsociety.org / www.3dartistonline.com / www.polycount.com / www.gameartisans.org / jobs.katsbits.com

În România poți să-ți faci un cont pe forumul www.visualart.ro/forum unde vei găsi cea mai mare și mai activă comunitate pentru artiști 3D. Găsești acolo nu doar sfaturi și sugestii de la experți, dar ai și o secțiune de joburi și proiecte. În același timp, îți poți face un mic portofoliu pe portfolios.ro și mai primești anunțuri de joburi de-acolo.

Pentru a doua categorie, îți recomand site-ul 3docean.net

20 răspunsuri:
| kevincosty a răspuns:

Iti recomand guru.com si freelancer.com
Cam astea sunt cele mai vechi si cele mai importante.Dar sa stii ca nu e usor sa fii in topul celor mai buni angajati deoarece examenele ce te pot urca in rank nu sunt gratis si in plus ai nevoie de feedback destul de bun ce il poti obtine doar lucrand.La ce te pricepi? Hai sa colaboram cu ceva CPA.Trimite PM

| Zartbitter a răspuns:

Freelance în ce domeniu? :-)

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Pai asta te-am intrebat eu

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

Pe mine nu m-ai întrebat nimic, ai întrebat comunitatea.
Poți fii artist frelancer, jurnalist freelancer, contabil freelancer, designer freelancer, tâmplar freelancer. Freelancer înseamnă cu alte cuvinte „liber profesionist", adică un om care nu are un contract permanent, sau nu este angajat.
Așa că întrebarea mea rămâne valabilă, înainte de a putea primi un răspuns corect și complet: în ce domeniu?
Există site-uri pentru freelanceri în design, în jurnalism, în programare, în economie etc. Pe tine ce te interesează?

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

M-ar interesa mai mult design 3D

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Multumesc pentru detalii! Si stii vorba aceea: Mai bine mai tarziu decat niciodata. Totusi, te intreb eu, nu se poate lucra si ca freelancer artist 3D, adica sa fac ceva lucrari pentru anagajatori pana imi vin idei mai multe si apoi sa trec sa vand produsul, adica fisierele 3D? Tu (sau dumneavoastra) cum crezi (credeti) ca este mai bine?

| kevincosty a răspuns (pentru Zartbitter):

Mersi,vreau doar sa adaug ca cei de la freelance.com au si un forum (Tycoon e numele sau) unde se discuta subiectele freelance.

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

La asta se referă prima categorie de site-uri și formuri. Cu ceva engleză (absolut necesară, pentru că în țară găsești extrem de rar astfel de joburi și majoritatea solicită să știi engleză) și ceva mai multă perseverență, este cea mai bună cale de a găsi proiectele pe care le cauți și cu ajutorul cărora să-ți clădești un oarecare renume.

„Tu" pentru că pe internet oamenii nu au vârstă :-)

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Dar ce te faci cand ai soft piratat. Nu-ti afecteaza lucrul asta lucrarile?

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

Diferența între ce produci cu un software piratat și unul cu licență nu există. Rezultatul va fi același întotdeauna.
Asta nu înseamnă că încurajez pirateria. Legal, poți găsi alternative gratuite, precum Blender, sau poți folosi versiuni „trial" până strângi bani de o licență.

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Totusi, persoana respectiva nu e avertizata de un mesaj cand deschide fisierul ca nu e facut cu un soft autentic?

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

Nu vreau să fiu neînțeles, dar dacă îți pui astfel de întrebări, nu văd ce șanse ai în grafica computerizată :-)

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Aha. Conluzia ta este: Ori te apuci ori o lasi balta laughing Am pus intrebarea ca la munk am AutoCAD cu licenta, maii vechi si mi-am instalat altul mai nou piratat si de fiecare data cand deschid un fisier facut in programul piratat imi apare acest mesaj de avertizare

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

Ești sigur că asta îți spune? :-)
Ia arată-ne și nouă mesajul pe care-l primești...

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Cunosc destul de bine limba engleza. happy

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

N-am zis asta :-)
Doar că n-am auzit de vreun software care să facă asta. Chiar aș fi curios să văd despre ce e vorba dacă poți face o captură de ecran sau dacă poți să-mi reproduci textul.

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Reproduc: Fisierul pe care l-ai deschis nu a fost creat cu ajutorul unui produs de la Autodesk

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

Păi asta nu zice nimic de licență. Poți crea fișiere DWG și-n produse Adobe sau Google...

| eugenl explică (pentru Zartbitter):

Mersi mult pentru lamuriri. Acum pot sa ma apuc linistit de treaba. big grin [ de fapt m-am apucat, dar putin ca nu prea imi permite timpulwinking ]

| Zartbitter a răspuns (pentru eugenl):

Vezi, dacă te grăbești și nu zici de la început despre ce e vorba, primești răspunsuri incomplete, posibil greșite și cu siguranță mai târziu decât ai fi vrut :-)

Ok. Site-urile de freelance se împart în 2 categorii: cele cu ajutorul cărora îți găsești proiecte specifice, unde produsul vândut este freelancerul și cele cu ajutorul cărora îți vinzi creațiile, unde produsul vândut este fișierul creat de tine.

Pentru prima categorie, există site-uri populare precum www.elance.com, dar și (cele enumerate de kevincosty) guru.com și freelancer.com care au mai multe tipuri de arte vizuale.

Forumurile internaționale specifice sunt o variantă foarte bună, iar dintre cele mai populare sunt forums.cgsociety.org / www.3dartistonline.com / www.polycount.com / www.gameartisans.org / jobs.katsbits.com

În România poți să-ți faci un cont pe forumul www.visualart.ro/forum unde vei găsi cea mai mare și mai activă comunitate pentru artiști 3D. Găsești acolo nu doar sfaturi și sugestii de la experți, dar ai și o secțiune de joburi și proiecte. În același timp, îți poți face un mic portofoliu pe portfolios.ro și mai primești anunțuri de joburi de-acolo.

Pentru a doua categorie, îți recomand site-ul 3docean.net

| andreipunctultau a răspuns:

Nu iti recomand site-urile de freelancing... cred ca deja ti-ai dat seama de asta. trecand 3 ani de la intrebare... Uite aici cum fac eu. direct pe net http://www.punctultau.ro/2014/02/04/web-design-programare-php-piatra-neamt/