| anonim_4396 a întrebat:

Care e treaba cu agentiile care dau spre inchiriere apartamente? Imi explica cineva putin ca nu am inteles cum se face plata apartamentului si a agentiei

Răspuns Apreciat de Editori
| CodrutElian1990 a răspuns:

Agentiile iti iau un comision si iti rezolva inchirierea. Contractul de inchiriere se face intre tine si proprietar, agentia doar il intocmeste si intermediaza inchirierea. Nu este nici un avantaj la inchiriere, poti sa intocmesti si tu contractul, luand model de pe net. Chiar daca nu se inregistreaza contractul la fisc (datoria celui ce inchiriaza) este bine sa faceti un contract intre parti.
Daca se declara la fisc, chiria va fi mai mare, deoarece se plateste si impozit.

1 răspuns:
| PaulaRo a răspuns:

Agentiile iti iau un comision (in general o luna de chirie) ca sa completeze contractul de inchiriere dintre tine si proprietar. Sincer, eu zic sa iti cauti singur, iar contractul il descarci de pe net si il completezi cu proprietarul. Sunt site-uri de inchirieri la gre: imobiliare ro, https://new.flatfy.ro/ si altele unde gasesti chirii direct de la proprietari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru PaulaRo):

Agentiile NU_ti iau tie nici un comision!
Agentiile isi opresc comisionul din plata lunara catre client (propietarul casei).
Nu mai dati informatie eronata, daca habar nu aveti!
Chiriasul nu plateste nici un comision, doar garantia de la inceput de inchierere si chiria lunara in avans.
Comisioanele si taxele sunt platite de propietar!