| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai avantajos depozit, lei sau valuta?

6 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Cu tot cu impozitele lor si eventuale comisioane, tot ai un pic profit, cel putin cat sa-ti acopere inflatia, asa ca nu-i pune la saltea.

cat despre leu vs valuta, sunt egale, bancile au facut dobanzile in asa fel incat sa fie egale, altfel toata lumea ar fi facut depozit in moneda mai favorabila. De exemplu daca germania si franta se oftica si ies din UE, atunci euro o s-o ia la vale rau de tot.

| andreea3216 a răspuns:

Raspunsul este greu de dat.De principiu cel mai bine este sa economisesti in moneda nationala.

| ikram a răspuns:

Valuta. Dar acum nu stiu daca depozitul in general e o buna solutie, avand in vedere ca va fi impozitat cu 16%.

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca ce; mai bun depozit e SALTEAUA de ce sa le dai inpozit lor? mai bine ii pastrezi in lei la saltea

| RUMBURAK a răspuns:

In valuta deocamdata.nu vezi ca leul e ca un pisoi lesinat acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In moneda in care esti platit. E cel mai bine. Iar depozitele la termen cu dobanda fixa sunt cele mai bune.
Impozitarea nu se aplica la suma de bani depusa ci la dobanda. E un lucru absolut normal.