| Costica_Costi_1986 a întrebat:

Care este codul postal al Anglei?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Anglia nu are un singur cod postal ci multe. Enorm de multe. Codurile postale in Anglia sunt asa:
Londra
EC1A 1AA
Prima literă sau primele două litere reprezintă numele regiunii. Această combinație este, de obicei, formată din abrevierea numelui orașului principal al regiunii, cum ar fi NG în cazul orașului Nottingham. Alte abrevieri utilizate în mod obișnuit sunt: ​​BN (Brighton), BT (Irlanda de Nord), CB (Cambridge), CF (Cardiff), E (la est de Londra), CE (est și centrul Londrei), EH (Edinburgh), G (Glasgow), IV (Inverness), L (Liverpool), M (Manchester), N (North London), NE (Newcastle), NG (Nottingham), NN (Northampton), NP (Newport), NR (a nord Witch), NW (Nord-Vest Londra), OX (Oxford), SE (South East London), SW (sud-vest a Londrei), W (West London), WC (West Central London), WR (Worcester ), YO (York) și ZE (Shetland).
Teritoriile de peste mare au fiecare patru litere la începutul Codului poștal, cum ar fi: FIQQ (Insulele Falkland), SIQQ (Georgia de Sud și Insulele Sandwich de Sud), Sihl (Helena) și TKCA (Insulele Turks și Caicos).
Regiunile sunt împărțite în sub-regiuni, care au un cod de una sau două cifre. Acest paragraf urmează în mod direct și fără spații în codul poștal al țării, ca de exemplu, AL2. Combinațiile din a doua parte a codului poștal identifică zona de livrare, cartierele și străzile. De exemplu, codul poștal de York, în Yorkshire este YO1 7JF.
La Londra, în noul sistem, s-a înregistrat o excepție: o literă a fost adăugată între prima parte a codului poștal și cea de-a doua din cauza dimensiunii raioanelor în prima parte a codul poștal, cum ar fi: 1AA EC1A.
Anumite birouri și locuințe importante din Marea Britanie au propriul lor cod poștal, cum ar fi: SW1A 1AA la Palatul Share Buckingham, SW1A 0AA pentru poșta la Camera Comunelor, SW1A 0PW la Camera Lorzilor din Palatul Westminster sau SW1A 2AA la Prim-ministrul din Downing Street 10.
Dar nu vei gasi aici un cod.

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu este un singur cod postal, cum nu e nici in Romania. Cauta pe net codul localitatii care te intereseaza.

| ecoduri a răspuns:

Depinde care zona din Anglia te intereseaza. Cauta in functie de zona codul :
http://www.ecoduri.com/coduri-postale-anglia.php
sau daca cauti doar in Londra vezi:
http://www.ecoduri.com/anglia/coduri-postale/59/greater-london.php