| DEBrown a întrebat:

Care este diferenta la un film dintre "Nominalizat la Oscar" si "Premiat la Oscar"?

Răspuns Câştigător
| userr a răspuns:

Nominalizat la Oscar-Care s-a inscris in,, cursa'' pentru premiul Oscar!
Premiat la Oscar-Care, deja a castigat premiul Oscar!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești pe lista favoriților dar nu iei în schimb și marele premiu!
Pa, pa.

| noktambul a răspuns:

Filmele "nominalizate" sunt filmele selectate dintre care se va alege cel castigator al premiului.

| pwp a răspuns:

Nominalizat la oscar=selectat pentru un premiu Oscar
premiat la Oscar=unul care a castigat Oscarul

sper ca te-am ajutat happy

| sunset a răspuns:

Cel nominalizat doar a fost propus pentru Oscar iar celalalt a castigat.

| TedMosby a răspuns:

Un film nominalizat la Oscar este acela care este ales, alaturi de altele, ca un cursant pentru premiul cel mare.Pe scurt, ii se da sansa de a castiga Oscar-ul.
Un film premiat la Oscar, este acel film ce castiga premiul Oscar.
Sper ca ai inteles. Numai bine!