| Turbo223 a întrebat:

Care este rolul unui contabil? De ce este nevoie de el la un SRL?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mi25 a răspuns:

Orice activitate de productie, comerciala etc. - ca-i SRL sau firma mare - trebuie contabilizata: se tine atat evidenta activitatilor (productie cu intrari de materii prime, semifabricate etc., cumparari, vanzari, incasari de bani, plati etc) cat si a materialelor. De regula, activitatea contabila cuprinde doua domenii: evidenta bunurilor materiale si contabilitatea financiara. Exista contabilitate primara si contabilitatea centralizatoare.
Pentru un SRL mic nu-i obligatoriu sa ai angajat un contabil. Acestea se folosesc de munca unor contabili cu care incheie contract de prestari de servicii. Este bine ca acesta sa fie expert contabil, deoarece numai un contabil expert poate sa semneze actele ce se depun la ANAF.
Un asemenea contabil poate sa tina evidenta contabila a mai multor firme deoadata.
Mentionez ca nu toate firmele lucreza cu materiale, cum sustine Jasmina. Ex.: firme care produc programe IT, invatare de dans, sport de intretinere etc.
In concluzie: este nevoie de contabil pentru a tine evidenta financiar-contabila a firmei si altul, daca primul nu are expertiza, sa intocmeasa si sa semneze documentele ce se depun la fisc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contabilul tine evidenta si calculeaza toate miscarile si rezultatele financiare in firma.
Este indispensabil intr-o firma.

| Violleta2022 a răspuns:

Un contabil are un rol extrem de important intr-un SRL, fiindca el inregistreze toata marfa care intra si iese din firma, el face facturi si pregateste salariile angajatilor, el face toata contabilitatea companiei si depune taxele la stat, la camera de munca, plateste pensiile, plateste facturile de la furnizori, tine stocul de marfa al companie, face inventarul produselor din companie samd.

| Violleta2022 a răspuns:

In companiile mari si in corporatii, este nevoie de o echipa de mai multi contabili, un controlor finaciar, un expert contabil si un director financiar.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de marimea firmei. La cele cu sub 20-30 de angajati nu e rentabil sa platesti salariul unui contabil, cand poti contracta o firma de specialitate pentru munca asta si sa platesti maxim 25% din cit te-ar ajunge cheltuielile cu un contabil angajat propriu.

| mi25 a răspuns:

Iar ai luat-o pe alaturea, Jassmina. SRL-urile nu sunt firme mari. Despre asa ceva era vorba in intrebare.