| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care sunt bancnotele EURO USD și LIRA STERLINA ( De câte tipuri sunt!)

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

De euro si dolar american pot sa iti spuna altii.
Pe teritoriul Regatului Unit Al Marii Britanii si Irlandei de Nord ( asta este denumirea completa) se foloseste lira sterlina. In Marea Britanie se folosesc bancnote emise de Bank of England dar Irlanda de Nord are statut special si acolo bancile mari au dreptul sa emita bancnote. Deci pe langa cele Bank of England sunt bancnote de £5, £10, £20 si £50 emise de Ulster Bank, Danske Bank, Northern Bank si Royal Bank Of Scotland (poate si altele) fiecare arata diferit.