| ALSI a întrebat:

De ce Marea Britanie este inca o monarhie? De ce are ca moneda lira sterlina si nu euro?

Răspuns Câştigător
| Jokerashul a răspuns:

Pentru ca asta ii reprezinta, ei nu si-au schimbat sistemul constitutional de 10 ori ca alte tari printre care si noi.Regat au fost si vor fii pentru ca asta ii defineste identitatea si cultura.Si nu este singura din Europa, mai este si Olanda, Danemarca etc.Cat despre moneda, euro a aparut foarte tarziu comparand cu lira, moneda lor este cea mai puternica din lume si nu au motiv sa o schimbe.Si asa ca o ultima idee, fac ce vor pentru ca sunt cea mai tare tara din lume!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca acesta metoda de conducere a tarii a doar roade la fel ca si in restul monarhiilor europene Olanda, Spania, Belgia, Danemarca, Norvegia, Suedia.

Nu au trecut la euro pentru ca au o economie puternica si o moneda mai puternica decat euro

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca monarhia ii reprezinta.
Familia regala nu conduce de fapt...
Se intampla ca in Romania, avem familie regala dar suntem o republica democrata.

| Marius511 a răspuns:

Da, ei sunt inca o monarhie;

| Marius511 a răspuns:

Asa cum spunea si jokerasul moneda lor este una foarte puternica. Cu mult peste dolar.

| Marius511 a răspuns:

Fiind un stat fondator al Uniunii europene li sa acceptat moftul de a avea anumite drepturi in plus;