| Aldutssss31 a întrebat:

Cat cheltuiti pe luna pe mâncare? eu cheltui in jur de 1000 de lei,daca nu mănânc la restaurant. Unii zic ca e mult, dar daca stai sa calculezi vin 32 de lei, deci 4 mese de 8 lei. Daca mănânc si la restaurant e posibil sa ajung si la 1500.Este mult, putin?

53 răspunsuri:
| nigelb a răspuns:

1000 e foarte mult. Ceva nu faci bine...

| StrongHeart a răspuns:

Este cam mult. Locuiesti singur? Gatesti sau cumperi mancarea semipreparata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce mananci 4 mese? ->esti in dezvoltare inca? Per total suma e foarte mare
Mancarea gatita e mai ieftina daca e vorba de familie, daca e numai pentru tine nici cu cea semi-preparata nu iesi cu mult mai scump.
Cheltui aproximativ 15 lei/zi mancare de unde jumate dau pe dulciuri si bauturi

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu cheltui cam 1000 lei pe luna la supermarket dar in banii aia nu intra doar mancare ci si diverse lucruri gen hartie, sampon, pasta de dinti etc. Nu am stat sa calculez fix mancarea dar de multe ori cumpar si nu ajung sa le mananc. Mai cumpar cateodata shaorma si pizza deci sa zicem ca in medie 50 lei pe luna pe fast food.
Oricum toate sunt scumpe, adica ajungi in magazin si nu ti se pare mult ca o casoleta de carne e 10 lei, un cascaval 15 lei, un castravete 2 lei etc dar cand ajungi la casa te trezesti ca ai lasat 200 lei acolo laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru nigelb):

Pai și ti cat cheltui?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca 1500 dau numai pe ce cumpăr din supermarket. Bineinteles acolo intra si bautura si chestii de igiena si pentru pisică... Si pentru 2 persoane. Daca se mai adauga si comnezi de mancare trece de 2000

| Aldutssss31 explică (pentru anonim_4396):

Fac sala, dar si pentru alte persoane, tot 4 mese pe zi e indicat sa aiba.

| zilog a răspuns:

2 000 euro / luna pentru 5 copii si 4 adulti

| siriusblack98 a răspuns:

Cam mult

| Violleta2022 a răspuns:

4 mese pe zi? Nu crezi ca este prea mult pentru 1 femeie care nu-i activa fizic?
Doar cateva zile in urma ai spus ca ai slabit 20kg si acum incerci sa le pui la loc?

| Violleta2022 a răspuns:

Eu sunt totusi curioasa sa vad de unde ai tu 1000-1500 lei pe luna pentru mancare si restaurant, in situatia in care tu esti clasa a X-a la liceu?

| Adrian5575 a răspuns:

Este dublu din cat ar trebui sa fie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca maninci la restaurant si te descurci cu 1500 la 3 mese pe zi mi se pare o performanta excelenta. Astia cu 1000 e foarte mult cred ca maninca doar cartofi... chiar ma faceti curios cum ati face voi un meniu zilnic si la ce suma ati iesi.

| Sofer a răspuns:

E enorm de mult. La salariul asta mediu de 1500 lei. Pai trăiești doar sa mananci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am vazut eu, mediu este cam 600 lei pe luna pe mancare. Deci 1000 e mult. Mai bine decat sa iti comanzi si sa iti iei semipreparate, ia-tu orez, legume, cartofi multe kilograme si le gatesti tu, iesi super ieftin. Nu mai lua de pe o zi pe alta, cumpara chestii ieftine in cantitati mari si gateste-le. Veniturile sunt si pentru economisire, nu doar cheltuire.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca ai capital, nu trebuie sa te intereseze...
Si nici sa te iei dupa opinile altora, e simplu!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Când se ocupă părinții de cumpărături și mâncare e mai greu sa aproximezi costurile.

| Februar30 a răspuns:

Depinde si unde locuiesti. In Buc dadeam in jur de 1500/luna, dar mancam si in oras, ca nu-mi placea sa gatesc. Decat sa mananci prost sau sa gatesti, mai bine iti cresti nivelul de trai... parerea mea.

| NunuNini a răspuns:

E mult, e foarte mult.

| Frank51 a răspuns:

Daca vorbim strict de mancare, fara alte costuri, 1000 de lei sunt suficienti pentru mancare la o persoana, nu este mult, nici putin, se poate cu mai putin dar se poate si cu mai mult, asta in functie de mofturile persoanei. Eu cand am stat singur m-am descurcat si cu 6-700 de lei, mancam la cantina meniu complet cu 16-17 lei, nu luam dulciuri sau chestii inutile(poate ceva fructe), si este si sanatos pentru corp sa nu mananci mult. In perioada aia am avut corpul cel mai sanatos din viata mea, in alea 4 luni, faceam sala si mergeam pe jos 10km zilnic, best part of my life.

| StefanChriss a răspuns (pentru Aldutssss31):

E ok frate, eu cheltui in jur de 1500lei pe luna, doar pe mancare. Imi cumpar cel putin o masa din oras (20-30lei). Raman consernat sa vad comentarii gen "de ce mananci 4 mese pe zi, esti in crestere?" wtf. De fapt, mai ales daca faci sala, ar trebui sa ai cinci mese pe zi, trei principale si doua gustari.
Eu nu stiu ce mananca oamenii astia de 15lei pe zi, sincer sa zic. Cel mai probabil produse din range-ul inferior gen proxi si parizer. Dar daca ai o alimentatie echilibrata si cumperi produse medii spre calitative, e imposibil sa cheltui atat de putin. Adica un pateu scandia e 4lei si ceva, cplm laughing) cascavalul feliat, cel mai ieftin in jur de 5lei folia, o branza mid range, 6lei-150g, un bacon calumea e 10 lei- 150g, oua de la o firma mid-range ajung pe la 1leu/ou si tot asa. Atat timp cat ai o sursa e venit, care nu e minimum pe economie, 1000lei/luna nu e mult, nu te stresa.

| Aldutssss31 explică (pentru StefanChriss):

Eu chiar mănânc chestii ieftine,oua,iaurt, piept de pui, brânză, cartofi, uneori somon dar cam o data pe saptamana.Nu stiu ce ai putea manca de 15 lei pe zi incat sa fie si sănătos si gustus.

| Aldutssss31 explică (pentru Violleta2022):

Daca sti sa imparti caloriile necesare in 4 mese in asa fel incat sa nu ti fie foame niciodată nu te vei ingrasa.Conteaza ce si cat mananci, nu nr de mese, te poti ingrasa si cu o masa pe zi daca esti in surplus caloric

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa-mi te rog un meniu lunar de 600 RON la care sa nu lesin de foame/lipsa de vitamine si minerale. Crezi ca te indopi cu carbohidrati si totul va fi bine pana la adinci batrineti?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru NunuNini):

Tu de cat mananci si ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Tu vorbesti, care ai dat de curand jos 20 de kg?
Fiindca eu ma mentin de o viata inalta si subtire, avand peste 50 de ani si mancand 2 mese pe zi si 1 masa de fructe, dimineata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cam 50 lei la la trei persoane la doua zile
Aici intra cel putin un fel principal, uneori o ciorba la doua zile
Mai cumpar chestii de micul dejun/cina, oua, branza, mezel
Orez /cartofi, zarzavat pentru ciorbe nu le am in calcul pentru de obicei le am in camara!

| LoveSleep a răspuns:

Nu e mult.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

E mult.
Banul se face greu, nu il arunca pe geam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 700 lei in 2023 mananci cotlet de porc 150 g orez 200g, fulgi ovaz 100g lapte 250 ml cascaval 100g paine 150 si mai multe calorii si proteina decat un om normal deci 1000 era enorm in 2020