| Aldutssss31 a întrebat:

Cat cheltuiti pe luna pe mâncare? eu cheltui in jur de 1000 de lei,daca nu mănânc la restaurant. Unii zic ca e mult, dar daca stai sa calculezi vin 32 de lei, deci 4 mese de 8 lei. Daca mănânc si la restaurant e posibil sa ajung si la 1500.Este mult, putin?

53 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Daca ai capital, nu trebuie sa te intereseze...
Si nici sa te iei dupa opinile altora, e simplu!

| Violleta2022 a răspuns:

4 mese pe zi? Nu crezi ca este prea mult pentru 1 femeie care nu-i activa fizic?
Doar cateva zile in urma ai spus ca ai slabit 20kg si acum incerci sa le pui la loc?

| Aldutssss31 explică (pentru Violleta2022):

Daca sti sa imparti caloriile necesare in 4 mese in asa fel incat sa nu ti fie foame niciodată nu te vei ingrasa.Conteaza ce si cat mananci, nu nr de mese, te poti ingrasa si cu o masa pe zi daca esti in surplus caloric

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Tu vorbesti, care ai dat de curand jos 20 de kg?
Fiindca eu ma mentin de o viata inalta si subtire, avand peste 50 de ani si mancand 2 mese pe zi si 1 masa de fructe, dimineata.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu sunt totusi curioasa sa vad de unde ai tu 1000-1500 lei pe luna pentru mancare si restaurant, in situatia in care tu esti clasa a X-a la liceu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

E enorm oricum.Din 700 lei in 2023 mananci cotlet de porc 150 g orez 200g, fulgi ovaz 100g lapte 250 ml cascaval 100g paine 150 si mai multe calorii si proteina decat un om normal alimentatia asta e pentru 1 persoana

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca 1500 dau numai pe ce cumpăr din supermarket. Bineinteles acolo intra si bautura si chestii de igiena si pentru pisică... Si pentru 2 persoane. Daca se mai adauga si comnezi de mancare trece de 2000

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca maninci la restaurant si te descurci cu 1500 la 3 mese pe zi mi se pare o performanta excelenta. Astia cu 1000 e foarte mult cred ca maninca doar cartofi... chiar ma faceti curios cum ati face voi un meniu zilnic si la ce suma ati iesi.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Când se ocupă părinții de cumpărături și mâncare e mai greu sa aproximezi costurile.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cam 50 lei la la trei persoane la doua zile
Aici intra cel putin un fel principal, uneori o ciorba la doua zile
Mai cumpar chestii de micul dejun/cina, oua, branza, mezel
Orez /cartofi, zarzavat pentru ciorbe nu le am in calcul pentru de obicei le am in camara!

| LoveSleep a răspuns:

Nu e mult.

| Frank51 a răspuns:

Daca vorbim strict de mancare, fara alte costuri, 1000 de lei sunt suficienti pentru mancare la o persoana, nu este mult, nici putin, se poate cu mai putin dar se poate si cu mai mult, asta in functie de mofturile persoanei. Eu cand am stat singur m-am descurcat si cu 6-700 de lei, mancam la cantina meniu complet cu 16-17 lei, nu luam dulciuri sau chestii inutile(poate ceva fructe), si este si sanatos pentru corp sa nu mananci mult. In perioada aia am avut corpul cel mai sanatos din viata mea, in alea 4 luni, faceam sala si mergeam pe jos 10km zilnic, best part of my life.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

In 2021 1000 era enorm. Din 700 lei in 2023 mananci cotlet de porc 150 g orez 200g, fulgi ovaz 100g lapte 250 ml cascaval 100g paine 150 si mai multe calorii si proteina decat un om normal. Asta pentru 1 persoana

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Nu e mult 1000? Sau 700? Cand ai raspuns tu era 2021 acu e 2023 si mananc de 700 eu si mananc mai mult decat un om normal si calorii si proteina si ti am explicat mai jos ce mancare mananc deci mananc bine de 700 lei mananci mult

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai să ghicesc, stai cu părinții?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Nu barosane singur fara chirie salariu 20 milioane imi ajunge 7 mâncarea ti am enumerat ce mananc mai multe calorii si proteine decat un om normal, 6 facturi ca sunt singur fac dus in fiecare zi 4 5 minute sa nu consume produse basic 2 milioane si imi rămâne si sa pun deoparte

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Si trag si de fiare biceps si abdomen+ oblici 40 in brat la 75 kg 1.74 2 ori pe saptamana 15 20 minute biceps un antrenament si abdomen 10 minute odată pe saptamana

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Astea trebuie facute cu cap mancai la cantina mancare proasta, si scumpa eu mananc de 700 lei acum in 2023 si mancare buna orez carne lapte paine cascaval fulgi ovaz, si ti am enumerat si ce cantitati mancam mai mult decat un om normal si proteina mai multa si ala da multi bani pe mancare si mananca si mai puține calorii si proteine pentru ca nu gândește cu cap,

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți trăi și cu 300 de lei și cu 3000 de lei. Diferența este calitatea alimentelor.

Ceea ce vrei tu să-mi spui e că reușești cumva să mănânci sănătos în bani puțini, și cred că este posibil însă tot trebuie să tai de undeva, că nu poți să ai o dietă normală cu bani puțini.

Eu nu gătesc momentan, comand sau cumpăr din cantina auchan, preturile sunt relativ mici, și cheltuiesc pe mâncare în prezent între 800-1000.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai să nu o luăm personal, nu e nevoie să îți dai cu părerea despre ce mănânc eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Pai si ce mancare mananc eu ti se pare ca sunt alimente scumpe? Eu din 700 lei si produsele respective mananc mai multa proteina si calorii decat un om normal am vitaminele b c d e a fier calciu zinc magneziu, pai si la ce te referi prin a taia ca nu tai din nimic, daca aveam 12 milioane salariu in loc de 20 ca sa mananc de 7 puteai spune ca tai, nu tai deloc + mancare si facturi ajunge la oricine + ca pun si deoparte strans, 7 mil mancarea 6 7 facturi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Nu ti am zis o gen in a ma lua de tine sau sa vb in batjocura dar gen, alimentele care le mananc eu nu ai cum sa zici ca sunt scumpe sau nesanatoase

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am spus că sunt scumpe, ci că nu ai o dietă echilibrată. Degeaba mănânci orez carne lapte și brânzeturi dacă nu mănânci mazăre, fasole, spanac, oleaginoase, pește, fructe, legume, etc.

Ai o dietă aproape tipică, nu aș spune că e sănătoasă sau nesănătoasă, ci normală.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Și la alimentele mele nu ai cum sa zici ca nu sunt de calitate, sau nesanatoase, astia de dau 10 mil 15 ori dau pentru 2 persoane 3 ori o persoana dar includ o gramada de bauturi sucuri bere dulciuri si cine stie ce Dumnezeului dar la mine mananc sanatos si ieftin de 700 lei nu tai de nicaieri sau daca o fac explica mi tu din ce crezi ca tai sau te referi ca eu nu cumpar ulei zahar otet legume fructe dulciuri bere sucuri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Nu e chiar normala majoritatea oamenilor nu mananca caloriile alea mananca mai putine calorii desi dau mai multi bani + ca majoritatea la fel nu mananca 150 g carne zilnic sau 200g orez, 200g orez cantarit nepreparat e enorm la o masa pentru un om de rand, fulgii de ovaz au proteine, cascaval la fel nu cred ca mananca zilnic 100g, asa mananc carne 150g orez 200g lapte 250 ml fulgi ovaz 100g, cascaval 100g paine 150 g, mai multe calorii si proteine decat un om normal si ei totusi dau mai multi bani pe mancare, cine stie includ dulciuri legume bere sucuri deserturi etc fructe, + ca acele cantitati de mancare depasesc consumul unui om normal de calorii si proteine si nu cu puțin cu suficient laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Răspunde te rog la ultimu mesaj ala unde ti am zis ca nu e normala si ce am scris in mesaj unde ti am zis ca un om normal nu mananca cantitatile alea de carne zilnic sau orez la o masa ca e mult orez pentru un om normal + ca am vitaminele in regula dar calciu fier zinc vitaminele b mai ridicate decât un om normal + proteine si calorii mai mult decat un om normal si nu cu putin cu suficient vizibil daca calculezi

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e ok să fii în surplus proteic sau caloric. Nu ai o dietă echilibrată dacă mănânci mai multe proteine decât ai nevoie.

Unii oameni nu au nevoie de multă proteină, corpul lor este foarte ok cu puțină.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Nu sunt in surplus caloric sunt la mentinere am un job destul de activ fac multi pasi comparativ cu un om normal + antrenamentele de biceps 2 antrenamente pe saptamana 15 20 minute ca daca e doar biceps nu am dc sa stau 1 ora si abdomen odată pe saptamana 10 15 min antrenamentele pentru biceps ard foarte putine calorii mai ales in 15 20 minute + biceps o grupa de muschi mica comparativ cu picioare si spatele, arde 40 calorii maxim bicepsu arde foarte putin si abdomenu la fel, 500 pasi ard mai mult eu ard destul de mult pe pasi. Sunt la mentinere calorica nu e surplus dar am vrut sa zic ca din banii astia mananc mai multe calorii decat un om normal care da mai multi bani dar include si fructe dulciuri legume ulei zahar otet etc, si proteinele imi antrenez biceps si abdomen mananc mai multe proteine decat un om normal dar nici cat unu de face culturism de mananca 2g pe kg eu mananc 1.3 1.5 si un om normal mananca 0.9 g 1g, nu am exces. Oricum mersi de discuție si daca te am deranjat atunci nu ti am zis o cu răutate probabil mancai ok am exagerat. Oricum mersi de discutie Respect

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

A da si inca ceva alt exemplu de mancare meniu cu aceelasi calorii de le aveam la celalat meniu, in loc de 100g fulgi ovaz mananc 250g cascaval tot 100g neschimbat, piept de pui in loc de 150 mananc 300, lapte tot 250 ml neschimbat si 1 conserva peste si paste 75 g, dar nu mai mananc 200g orez si nici paine 150. Calorii 99.9 %la fel proteina mai mult chiar, preț un pic mai mare de 7 milioane probabil 10 da nu ajunge la 12 niciodată. Si din salariu de 20 mil fără chirie ajunge lejer mancare facturi produse curatat hârtie igienica tuns asa clasice si pun si deoparte si facturile 5 6 milioane ca stau singur si fac dus 4 5 minute zilnic sa nu consume mult fac repede

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mariane nu mai sta așa obsedat să demonstrezi ceva cuiva, că nu te ajută cu nimic. Mie degeaba îmi spui ce mănânci și cât mănânci, că eu am spus din prima că se poate trăi ok cu 1000 de lei.

Eu iau salariu măricel, nu aș spune exact cât, însă cheltuiesc cam 3-4000 lei pe lună dintre care 1000 pe mâncare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Exact 700 1000 pe mancare e suficient daca esti calculat cum suntem noi, si facturi la fel economie dus 4 5 minute repede si te incadrezi in 20 milioane facturi + mancare + chestii basic hârtie igienica sampon tuns etc, nu zic tu sa te incadrezi zic cineva asa care are 2000. Si cu asta am terminat barosane respect!

| Sofer a răspuns:

E enorm de mult. La salariul asta mediu de 1500 lei. Pai trăiești doar sa mananci...

| siriusblack98 a răspuns:

Cam mult

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu cheltui cam 1000 lei pe luna la supermarket dar in banii aia nu intra doar mancare ci si diverse lucruri gen hartie, sampon, pasta de dinti etc. Nu am stat sa calculez fix mancarea dar de multe ori cumpar si nu ajung sa le mananc. Mai cumpar cateodata shaorma si pizza deci sa zicem ca in medie 50 lei pe luna pe fast food.
Oricum toate sunt scumpe, adica ajungi in magazin si nu ti se pare mult ca o casoleta de carne e 10 lei, un cascaval 15 lei, un castravete 2 lei etc dar cand ajungi la casa te trezesti ca ai lasat 200 lei acolo laughing

| StrongHeart a răspuns:

Este cam mult. Locuiesti singur? Gatesti sau cumperi mancarea semipreparata?

| zilog a răspuns:

2 000 euro / luna pentru 5 copii si 4 adulti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce mananci 4 mese? ->esti in dezvoltare inca? Per total suma e foarte mare
Mancarea gatita e mai ieftina daca e vorba de familie, daca e numai pentru tine nici cu cea semi-preparata nu iesi cu mult mai scump.
Cheltui aproximativ 15 lei/zi mancare de unde jumate dau pe dulciuri si bauturi

| Aldutssss31 explică (pentru anonim_4396):

Fac sala, dar si pentru alte persoane, tot 4 mese pe zi e indicat sa aiba.

| StefanChriss a răspuns (pentru Aldutssss31):

E ok frate, eu cheltui in jur de 1500lei pe luna, doar pe mancare. Imi cumpar cel putin o masa din oras (20-30lei). Raman consernat sa vad comentarii gen "de ce mananci 4 mese pe zi, esti in crestere?" wtf. De fapt, mai ales daca faci sala, ar trebui sa ai cinci mese pe zi, trei principale si doua gustari.
Eu nu stiu ce mananca oamenii astia de 15lei pe zi, sincer sa zic. Cel mai probabil produse din range-ul inferior gen proxi si parizer. Dar daca ai o alimentatie echilibrata si cumperi produse medii spre calitative, e imposibil sa cheltui atat de putin. Adica un pateu scandia e 4lei si ceva, cplm laughing) cascavalul feliat, cel mai ieftin in jur de 5lei folia, o branza mid range, 6lei-150g, un bacon calumea e 10 lei- 150g, oua de la o firma mid-range ajung pe la 1leu/ou si tot asa. Atat timp cat ai o sursa e venit, care nu e minimum pe economie, 1000lei/luna nu e mult, nu te stresa.

| Aldutssss31 explică (pentru StefanChriss):

Eu chiar mănânc chestii ieftine,oua,iaurt, piept de pui, brânză, cartofi, uneori somon dar cam o data pe saptamana.Nu stiu ce ai putea manca de 15 lei pe zi incat sa fie si sănătos si gustus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aldutssss31):

3 e suficient asa au majoritatea oamenilor de rand si sportivi de mma box ca doar nu se antrenează in fiecare zi 2 zile pe săptămână

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanChriss):

E enorm 1000 sau 1500 pe zi in 2021 poate pentru 2 persoane sau mult mancat in oras. Din 700 lei in 2023 mananci cotlet de porc 150 g orez 200g, fulgi ovaz 100g lapte 250 ml cascaval 100g paine 150 si mai multe calorii si proteina decat un om normal. Asta pentru 1 persoana alimentatia nu 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am vazut eu, mediu este cam 600 lei pe luna pe mancare. Deci 1000 e mult. Mai bine decat sa iti comanzi si sa iti iei semipreparate, ia-tu orez, legume, cartofi multe kilograme si le gatesti tu, iesi super ieftin. Nu mai lua de pe o zi pe alta, cumpara chestii ieftine in cantitati mari si gateste-le. Veniturile sunt si pentru economisire, nu doar cheltuire.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa-mi te rog un meniu lunar de 600 RON la care sa nu lesin de foame/lipsa de vitamine si minerale. Crezi ca te indopi cu carbohidrati si totul va fi bine pana la adinci batrineti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 700 lei in 2023 mananci cotlet de porc 150 g orez 200g, fulgi ovaz 100g lapte 250 ml cascaval 100g paine 150 si mai multe calorii si proteina decat un om normal deci 1000 era enorm in 2020

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 700 lei in 2023 mananci cotlet de porc 150 g orez 200g, fulgi ovaz 100g lapte 250 ml cascaval 100g paine 150 si mai multe calorii si proteina decat un om normal. Asta pentru 1 om doar nu 2 persoane, laptele fulgi ovaz piept de pui orezu cașcaval painea sunt ieftine

| Adrian5575 a răspuns:

Este dublu din cat ar trebui sa fie.

| NunuNini a răspuns:

E mult, e foarte mult.

| suntserios a răspuns (pentru NunuNini):

Tu de cat mananci si ce?

| ALEXICAmarketing a răspuns:

E mult.
Banul se face greu, nu il arunca pe geam.

| Februar30 a răspuns:

Depinde si unde locuiesti. In Buc dadeam in jur de 1500/luna, dar mancam si in oras, ca nu-mi placea sa gatesc. Decat sa mananci prost sau sa gatesti, mai bine iti cresti nivelul de trai... parerea mea.

| nigelb a răspuns:

1000 e foarte mult. Ceva nu faci bine...

| suntserios a răspuns (pentru nigelb):

Pai și ti cat cheltui?