| Stanca_George_1994 a întrebat:

Cât costa deschiderea unei case de amanet, in cazul in care ai deja spațiul? Pret minim-maxim aproximativ. Multumesc

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu toate obligatiile indeplinite (amenajarea asigurata a spatiului, paza, angajati, asigurare integrala) te costa 8-10 mii euro sau chiar peste.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Nu stiu. Poate 10000 ron si il faci de lux.

| Crush247 a răspuns:

Daca ai spatiul, nu ai nevoie de o suma '' Stralucita ''.
Iti recomand sa iti cumperi cate-va vitrine, un seif (Nu e neaparat ) si sa-ti faci un ghiseu in interior.
Dupa ce ai pus la punc tot ce e necesar unei case tipice de amanet, intereseaza-te de acte, fa actele legal 100 % Sa nu te trezesti cu ''marfa'' confiscata!
Dupa ce ai actele in regula, pune mana si cumpara cate-va laptopuri, telefoane, telefizoare etc. la mana a II -a.
pune cate-va afise pe Casa de amanet sa tie lumea ca e casa de amanet happy.
Fii propriul tau angajat, i-ati sotia / prietena, sora / fratele si lucrati amandoi, adica unul face negocierile si unul intocmeste contractele, astfel vei stii din strat cat profit ai la un simplu telefon si nu va trebuii sa mai cheltui inca 1.400 / 1.500; unar pentru angajt.
Nu pune supra-pret din primele luni, daca iei un laptop la 1.000, mai bagi tu inca vreo 200 in el (Curatat, etc) pune-l si tu la 1.400 sa ai de unde negocia, gen sa ajungi sa ai un profit de 100-200 lei. Nu te arunca prea tare la sume mari, cumpara ce cauta piata, Produse Apple, Samsung, Etc. Nu cumpara toate cadavrele ca e foarte probabil sa ramai cu ele. incearca sa cumperi doar ce e Full Box, cu inarcator, cutie, etc.
Iti urez mult succes!

| Gerard9965 a răspuns:

Depinde de confortul de care ai tu nevoie. Va trebui sa cumperi mobila, un fel de birou unde faci actele, niste polite si rafturi... Cred ca va costa in jur de 2000-10000 de lei.