| alexsaxx2323 a întrebat:

Cat de greu se acceseaza bani europeni? pentru reconstruirea unui atelier si aprovizionare cu unelte,testere,elecatoare, etc
Multumesc

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Destul de greu incat multi se lasa pagubasi. Cum spunea si un fermier neamt care facuse credite de 3 mil E de la banci - Din fondurile ieuropene mare parte din ele beneficiaza avocatii, firmele de consultanta, birocratii claie peste gramada. In Ro nu mai vorbim cate spagi ai de vomitat, doar iei bani moca, "dar din dar se face rai". Mai amintim de controalele pe care le ai pe cap, spagi ulterioare etc? Deci care sunt de fapt adevaratii beneficiari? Fiecare insa e cu situatia si calculele lui, poate sunt si avantaje.

| Iugas a răspuns:

Domnul Popescu nu prea stie despre ce vorbeste.
E la sat sau la oras?
In principiu fondurile UE funcioneaza la modul ai banii, cumperi ce trebuie dupa care iti sunt restituiti pe baza de decont. Deci trebuie sa ai banii pentru a putea implementa un proiect.
Daca nu ii ai, ce cauti tu se numeste alocatie financiara nerambursabila. Pentru acest an s-au cam epuizat sursele de finantare, se vor relua anul viitor incepan cu luna mai.
Urmareste si site-urile
http://www.fonduri-ue.ro/apeluri
http://www.finantare.ro/
http://www.startupcafe.ro/

| Alejay a răspuns:

Tot ce inseamna finantare pe proiecte europene este blocat de ceva vreme din motive care nu le cunoaste nimeni! Dosarul va fi cat o camera de apartament si deocamdata nu va fi aprobat ca programul este blocat!