| Confuzul9din10 a întrebat:

Fratele meu a primit amenda din Germania (a fost șofer) in schimb numele lui de familie este scris greșit, numele fiind trimis de către firma poliției. Cumva se anulează sau poate sa o conteste?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai ieftin este saplateasca amenda.
Contestatia se poate depune la judecatoria teritoriala din Germania, dar cheltuielile (deplasare, cazare, avocat etc.) pot costa si mai mult.

| eliancodrut a răspuns:

Trebuie vazut ce zice legea germana. La noi, daca numele este gresit trecut in procesul verbal este clauza de anulare a acestuia.

| Confuzul9din10 explică:

Fiind numele trimis de către firma la care era angajat, poliției*** ( nu am pus nici virgule)