| cipcirip_5821 a întrebat:

Cat de usor/greu se poate schimba profilul de activitate al unei firme?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Se poate schimba activitatea principala a societatii urmand urmatorii pasi:
Pasul 1
a) se redacteaza o hotarare AGA ( daca sunt doi sau mai multi asociati) sau decizia unicului asociat( dupa caz) in care se mentioneaza ( va arat ca model):
- se introduce o noua activitate cu cod CAEN... -...
- se schimba activitatea principala a societatii din CAEN.( cel vechi). in CAEN.( cel nou)...( aratati numarul CAEN si denumirea activitatii corespunzatoare)
- activitatea CAEN ( cea veche) devine activitate secundara
- celelalte clauze ale actului constitutiv raman neschimbate
b) se va reactualiza actul constitutiv conform noilor modificari
Hotararea AGA se stampileaza.
Dupa redactarea hotararii, actualizati actul constitutiv conform modificarilor. Nu este nevoie sa ajungeti cu el la un avocat sau notar. Daca toti asociatii semneaza fiecare pagina a actului constitutiv, este valabil.Se numeste inscris sub semnatura privata.
Nu uitati sa stampilati ultima pagina, la semnaturile asociatilor, cu stampila firmei.

PAsul 2 - mergeti la ORC unde a fost infiintata societatea si depuneti :
- hotararea AGA in doua exemplare
- actul constitutiv actualizat
- anexa la hotararea AGA - word count ( se realizeaza din calculator, este o numarare a caracterelor - spatii si semne- continute de act)
- completati cerererile necesare - intrebati la Registratura care sunt acestea; vi se vor inmana si le veti completa inainte de a depune dosarul la referent.
Sa aveti stampila societatii la dvs. si CI.
De regula persoana imputernicita sa faca demersurile la ORC este administratorul, in baza mandatului pe care il are.
Daca desemnati o alta persoana care sa se ocupe de tot ceea ce inseamna demersuri la ORC, in cuprinsul AGA ar fi bine sa treceti numele persoanei respective, cu datele sale de identificare / adresa, carte identitate, CNP.
Bineinteles, va trebui sa aveti bani pentru taxele necesare la ORC. Va recomand sa aveti cateva sute de RON, pentru orice eventualitate.
Daca va hotarati sa introduceti si alte activitati care sa aiba legatura cu cea principala noua, adaugati la cele ce v-am aratat pentru hotarare si urmatorul aliniat:
- se introduc in activitati secundare urmatoarele :
CAEN... "
Inca ceva - din moment ce veti schimba activitatea principala de activitate, din cele ce ati mentionat reiese ca se schimba si obiectul principal de activitate- va trebui sa mentionati si acest lucru in hotarare. Aratati ce obiect de activitate nou se introduce. Cel vechi( actualul) nu se mai mentioneaza.
( Obiectul de activitate are CAEN din trei cifre; va mentionez acest aspect pentru a fi mai usor de gasit. )
Noul Obiect de activitate trebuie sa fie cel din care face parte activitatea principala nou introdusa.