| Focutza a întrebat:

Cat înseamnă 50.000 lei (1971) in banii de astăzi?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

5 lei!

E greu de estimat cât ar reprezenta acei bani la valoarea actuală. Mă hazardez si spun o cifră: 30000€.

Atunci cu 70000 cumpărai o Dacia 1300 nouă, iar cu 75000 lei un apartament de douã camere!

21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banii ăia numai valoreaza azi nimic nici o ceapă

| sierra1 a răspuns:

Cam o jumătate de dacie (să zicem logan)

| CodrutElian1990 a răspuns:

Valoarea imobilelor nu este data de valoarea lor de acum 50 de ani, ci de valoarea de piata actuala.
In comunism multe dintre preturi erau tinute la un anumit nivel.
Acum depinde ce vrei sa stii sau sa afli.
Iti dau un exemplu: pe cand salariul unui muncitor pe santier era 900 de lei, bicicleta Tohan era 800 de lei.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Mi-e lene sa calculez, dar am gasit pe net inflatia fix din anul 1971 si pana acum. https://insse.ro/cms/ro/content/ipc%E2%80%93serie-de-date-anuala
Iei suma de 50.000 de lei, aduni inflatia anual la suma anterioara si obtii cat ar insemna acum.

| Iote a răspuns:

Din 1971 si pana astazi, intervine inflatia continua, apoi denominarea, urmata de alta inflatie. Greu de spus, dar sigur nu 5 lei cat ti s-a tot spus.
In general, daca sunt datorii, se raporteaza la valuta. In 1971 un dolar era 6 lei ( https://www.bnr.ro/apage-Mobile.aspx?pid=404&actid=22706 ). Dar fiind vorba de o locuinta cum vad in comentariul tau, se tine cont si de valoarea de piata, de salarul minim/mediu, etc.
In 1970, un apartament cu doua camere in oras era (stiu sigur) 45.000 lei. Daca bunicii au dat 50.000 lei la tara, casa trebuie sa fi fost mare. Plus pamantul din jur. In 1974 salarul de incepator al unui functionar era de 1300 lei. Dar un muncitot incepator avea undeva la 700-800 lei.
Poti calcula o suma exacta?

| Salontanul a răspuns (pentru Iote):

Ai dreptate in general dar salariul unui muncitor era mai mare in 1971. Eu m-am angajat in 1975 (e adevarat ca aveam B1 baza= calificat) si aveam in jur de 2400 lei. Salariile muncitorilor erau mai mari decat ale unora care munceau la birou. Exemplu: prin anii '80 eu eram ofiter cu circa 2.000 lei si un sofer avea 4-5 mii lei. Imi amintesc ca prin 1985 m-am intalnit cu doi soti (soferi la canal) si mi-au aratat fluturasul: 11.000 lei. Comandantul unitatii mele abia avea 6.000 lei.

| Focutza explică (pentru Iote):

Cum adică să calculez o sumă exacta? Da, casa este mare, la fel și terenul.

| Iote a răspuns (pentru Focutza):

Aia era si ideea!
Ca asa ne-ai intrebat.

| Iote a răspuns (pentru Salontanul):

Bine, tu vorbesti de exceptii. Eu vorbeam de salariile generale. Am avut prieteni si rude in armata, politie. Desi eu aveam salar mai mare decat media pe economie, castigam intr-o luna cat ei intr-o zi. Dovedit cu fluturasul! Si minerii aveau 4-6 mii lei fara sporuri. Cat despre Canal, desi multi vorbesc de dragul de a spurca, stim toti ca acolo erau salarii fabuloase. Si acum exista inechitati.

| Salontanul a răspuns (pentru Iote):

Omule! Eu am lucrat in viata civila si am avut 2400 lei ( la o fabrica semiautomatizata de betoane) si peste (lucram in acord). Am iesit ofiter(in 1979) si am inceput cu 1975 lei (tin minte suma ca este exact anul in care am absolvit eu liceul). Alea cu salarii mari in armata sa i-o spui cui n-a lucrat in armata. Pe vremea lui Ceausescu salariile muncitorilor erau mai mari decat ale functionarilor si al meu era un pic mai mare decat al unui functionar civil pentru ca-mi duceam viata pe camp, prin frig si ploaie. In 1981 am fost la mina. Aveam salariul mai mare, circa 2400 lei, si tot era de 3 ori mai mic decat al unui miner. M-am dus sa beau o amestecata la un bar din Vulcan. Mi-am platit bautura (circa 11 lei) si a venit un miner puti "afumat". Si eu sunt inalt (189) dar ala era o namila de circa 2 metri. A zis: platesc eu un rand! Mi-a fost frica sa-l refuz ca era pus pe cearta. Am baut si am zis ca ma duc la WC. Am plecat rapid. Dar pana sa plec a scos un somoig de bani si mi-a zis ca a luat salariul. Mi-a aratat plicul (atunci se dadeau in plicuri pe care era scris numele si suma) si am vazut scrisa o suma peste 9.000 lei. Nu era mai mare (ca varsta) ca mine avea abia 2 ani vechime. Eu chiar eram mai mare ca el. Asa ca nu-mi spune mie ca militarii castigau intr-o zi cat tine intr-o luna. Nu sunt din generatiile astea noi care ma intrebau daca la munci agricole ni se puneau botnita.

| CIaudiu a răspuns:

5 lei

| GPA a răspuns:

Înseamnă 5 lei astăzi.
100.000 - 10 lei
1.000.000 - 100 lei

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GPA):

De unde ai scos aceste prostii? E vorba de anul 1971, nu de 2001.

| GPA a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Înseamnă că nu știi valoare bancnotelor vechi în prezent. Ia verifică câți au apreciat la valoarea de 5 lei din toate răspunsurile. Deci toți suntem proști, tu ești ăla mai "deștept"?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GPA):

Cati ani ai?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GPA):

Eu fac echivalentul in pretul produselor. Ai dreptate: se aplica spusele lui Lapusneanu.laughing

| GPA a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Lăpușneanul*

| GPA a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De ce întrebi când poți cerceta de unul singur?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GPA):

Constantin Negruzzi
Alexandru Lăpuşneanu
1564—1569

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GPA):

Mi-e lene!

| Focutza explică:

Dacă răspunsul vostru e 5 lei, ceva nu e bine. Eu întreb deoarece am găsit un act la tara in care scrie că bunicii au cumpărat casa cu 50000 lei in anul 1971.