| Thebestone a întrebat:

Cat sunt 192.000 de ron in lei?

16 răspunsuri:
| IoanaIonuca a răspuns:

E acelasi lucru ron si lei.

| Luizaaa a răspuns:

Ron,lei tot aia e 192, 000 lei

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

1miliard nouă sute douăzeci milioane lei=1920000000lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Este ROL ce spui tu.

| Violleta2022 a răspuns:

192 mii lei

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

RON este codificarea internationala a leului nou (ROmanian New), asa ca 192.000 RON sunt 192.000 lei noi.
Daca te referi la lei vechi (codificat ROL) atunci sunt 1.920.000.000 ROL (un miliard noua sute douazeci milioane lei vechi), la denominare 1 RON = 10.000 ROL.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Ron (Romania nou) a fost o denumire provizorie cand s-a facut denominarea. Moneda nationala este leul si corect se spune lei. Pentru prescurtare, Rol (Romania leu). In mod eronat se foloseste varianta tranzitorie.
Daca ai vrut sa intrebi de lei vechi, mai adauga 4 zerouri.

| Hallyustar a răspuns:

192.000 lei. Cu placere!

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde unde, in ce context.
* Conform regulilor actuale de scriere din Romania, inseamna 192 mii lei noi (RON)
* Conform "valorii vechi", inseamna 1 miliard 920 mii lei vechi (ROL)
* Conform scrierii internationale (adoptat pe calculatoare, cu punct decimal) inseamna 192 lei (RON)

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

RON nu este o denumire provizorie. Toate monedele nationale care au trecut printr-o denominare dar si-au pastrat numele (leul romanesc RON, leva bulgareasca BGN, zlotul polonez PLN, etc.) au N ultima cifra de la New (nou) pentru a se deosebi de aceeasi moneda de dinainte de denominare.

| AIeXxX a răspuns:

Curs.md
acolo convertesti cat vrei tu.
192000 roni=905318, 4 lei, acolo arata suma exacta care le ofera bancile din Moldova

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru andreia67):

Lucrezi cumva la BNR de stii "asa de bine"?

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Uita-te si tu la codificarea valutelor in 3 litere si ai sa-mi dai dreptate. Mi-ai dat "incorect" si "nefolositor" absolut degeaba.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru andreia67):

Raspunde-mi: lucrezi la BNR? Eu stiu codificarile; si cele provizorii si cele corecte.

andreia67
| andreia67 a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Nu.

| KanezuY a răspuns:

Ti ai dat singur raspunsul!