| User257 a întrebat:

Câți bani trebuie sa ai în România ca să trăiești decent în fiecare lună de unul singur mâncare, gaze, energie electrică, căldură, apă, impozit, și inclusiv că trebuie să te încadrezi sa economisești pentru zile negre.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la 200 euro in sus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce înseamnă decent pentru tine. Și nu ne spui unde locuiești, chirie, rata, ai apartament/casa deja, in ce oraș, ce transport folosești samd...

| User257 explică (pentru suntserios):

Am apartament, în orașul Ramnicu Vâlcea locuiesc problema este ca nu am venit și imi este greu să muncesc am cautat pe internet, am făcut cursuri operator calculator și nu am învățat la cursuri cum trebuie știu ca un începător nu ca un avansat, sunt un ghinionist nu sunt bun de nimic nu mai înțeleg de ce am primit viata asta grea alții pot sa muncească și au succes și sunt invidios ca as vrea sa am succesul lor, nu sunt nebun dar mai bine renunț la viață nu sa imi fac rău și nu mai mănânc nu mai beau apa și adevărul este că nu mai suport oamenii îmi este greu să îi privesc în ochi, toți oamenii sunt niște dușmani as vrea sa devin independent dar nu pot ca sunt invers dependent, viața asta este mizerabila nu are niciun sens nu știu de ce am primit-o că nu m-ar fi deranjat dacă nu existam pentru că așa este foarte dificil, numai răutate în jur toți de judeca dacă spui ceva greșit sau faci ceva greșit și dacă nu faci tot la fel fac pentru ca alta treaba nu au nu vreau să fiu criticat pentru ce am spus ca m-am saturat nimeni nu trăiește în viața mea și nimeni nu îmi rezolva greutățile doar un sfat bun vreau dacă este unul rau mai bine lipsă pentru că nu generalizez dar oameni ar trebui să îi schimbe gândirea și să facă fapte bune pentru că fapte rele suntem primi dacă am fi mai buni totul s-ar schimba și după aia tot uni se plâng de ce le merge rău pentru că respectul se câștigă nu se da, atât am vrut să spun.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns (pentru User257):

Un om cu apartament poate să trăiască la limită cu 2000 lei.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru User257):

Bună,nu trebuie gândit așa, să știi că toate lucrurile din viața ta sunt cu un scop
Ce treabă ai tu cu lumea, lumea e rea de când pământul, trebuie să-ți vezi de ale tale
Schimbă_ți gândirea și îți vei schimba și viața capul sus că nu ai de ce să-l ții în jos
Și te sfătuiesc să mergi mai mergi la biserică din când în când o să vezi că te vei schimba in totalitate, multă sănătate îți doresc!

| Geor123 a răspuns (pentru User257):

Buna. Nicodata sa numai gândești așa și sa nu renunți niciodata. Nu știu ce vârsta ai, dar tuturor ne este greu. Nu toți am plecat de sus. Majoritatea am plecat de jos. Pot sa îți prezint experiența mea de acum 5 ani nu ma angaja nimeni, aplicam la 100 joburi și nimic. Intr-o zi am scos cv și am dat personal cv la multe magazine din zona unde vedeam ca se fac angajări. Am fost m-au acceptat ca vânzătoare. Și foarte greu sa lucrezi cu oameni cum ai spus sunt răutăți, dar și oameni foarte buni unde clienți au devenit prieteni, vorbeam cu ei de parca ne cunoasteam. La munca suntem pentru noi. Nu pentru ce zice x și y. Atâta timp cat îți faci treaba și iei un salariu nu te mai interesează părerea colegilor. Ma ajutat mult la cv și pentru postul ăla de lucrător comercial și vânzătoare. Important e sa nu renunți niciodata pentru visele tale. Cu siguranța îți vei găsi pe cineva si o sa vezi cu adevărat ce înseamnă o familie, iubire si cu toate astea greutățile si situațiile tot apar important sa nu renunți si sa te gândești la binele tău si la părinți/ familia ta care vor sa te vadă ca reusesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde? Chiriile și prețurile nu sunt aceleași peste tot, nici ideea de trai decent.

| LordCristobal a răspuns:

In cazul in care stai in chirie-trebuie un salariu de 4000 de lei pe luna.
Daca ai propria ta casa-
1.In cazul in care ai un apartament micut poti trai bine si cu 2500-3000 de lei pe luna.Dar 4000 este ideal si in aceasta situatie.
2.In cazul in care ai un apartament/casa foarte mare ai nevoie de 4000-5000 de lei pe luna.
Cu cat e casa mai mare cu atat sunt cheltuielile mai mari.
Din salariul pe care il castigi lunar e bine sa pui deoparte in fiecare luna 10% ca sa ai bani de zile negre sau vacante.

Răspuns utilizator avertizat