| theboywithanewbrightwonderfulfuture a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru a-mi infiinta PFA sau PF?

Răspuns Câştigător
| Vlad_Tepes_1983 a răspuns:

PFA=copie după buletin x 2
copie după certificate/diplome care să ateste pregătirea profesională în domeniul în care doriți să activați și/sau copie după documente care să ateste experiența profesională –! Atenție: sunt acceptate numai diplome în limba română
copii după documente care atestă drepturile de folosință asupra sediului profesional -! Atenție:în cazul în care nu sunteți proprietarul locului în care vă veți desfășura activitatea, va fi nevoie și de redactarea unui contract de comodat încheiat între dvs. și proprietar(i). Găsiți un exemplu de astfel de contract aici: contract de comodat! Atenție: sunt clauze speciale cu privire la o durată a contractului de peste 5 ani și pentru a le evita, recomand introducerea unei perioade mai mici de 5 ani.
! Atenție: Toate copiile trebuie să fie certificate olograf de către titular sau parte (în cazul sediului) – adică se va scrie pe fiecare pagină „Conform cu originalul" alături de numele titularului / părții și semnătură.

Cu dosarul complet –! Atenție: trebuie să fie dosar cu șină – mergeți la unul dintre ghișeele de depunere a acestora. De aici veți fi trimis la Casierie să achitați restul taxelor - în valoare de 184 de lei – și vă veți întoarce cu chitanțele și cu una dintre copiile după buletin. De asemenea, aici veți semna și pe specimenul de semnătură.

Apoi dosarul vostru va ajunge la Registratură Intrări, de unde veți primi o chitanță cu care trebuie să reveniți în 2-3 zile lucrătoare pentru a ridica actele necesare funcționării PFA-ului.

Și asta e tot!

Sursa:http://obratila.ro/2011/02/cum-iti-faci-un-pfa-ghid-si-acte-necesare/