| imihaistoian a întrebat:

Ce avantaje ai daca iti faci o afacere ca si tanar ai pana in 30 sau 35 de ani si cum poti obtine fonduri nerambursabile daca iti faci o afacere cu un plan de afaceri bun?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Fondurile nerambursabile se acorda pentru dezvoltarea unei afaceri deja existente, de exemplu ai sere de legume si vrei sa faci o fabricuta de conserve sau cresti pasari si vrei sa faci un abator. domeniile pentru care se acorda astfel de fonduri sunt stabilite de UE si sunt pe perioade de 4-5 ani, dupa care se acorda pentru alte domenii. se acorda tinerilor in special pentru ca se considera ca au nevoie de ajutor, pe de o parte, pe de alta parte ca altii mai in varsta ar fi trebuit sa fi adunat pana acum suficient si singuri. pot aplica si persoane de alte varste, numai ca pentru fiecare dosar se acorda un punctaj pentru mai multe conditii, una din ele fiind si varsta, deci daca ai 30 de ani primesti 10 puncte, de exemplu, daca ai 45 primesti doar 5. la sfarsit se acorda bani in functie de fondurile existente dosarelor care au numarul cel mai mare de puncte. mai gasesti ceva informatii si aici http://www.fonduri-structurale.ro/FisaProiect.aspx

| unyckatu a răspuns:

Cel mai bun raspuns o sa il gasesti la PRIMARIE sau la oameni specializati..nu prea cred eu k o sa gasesti un asemenea raspuns aici..bafta