| Anonomul11 a întrebat:

Ce cărți as putea citii pentru a ma dezvolta în domeniul de investiții(ca de ex bursa). Va mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Necrologul să vezi că viața este scurtă și să îti iei un apartament cu perspectivă de viitor adică cu vedere la cimitir. si chiar nu glumesc si chiar nu fac caterincă!

Nu din cărti inveti sa faci afaceri!

Eu la vasta de 6 ani vindeam cu bunica mea struguri si pepeni si chiar invatasem sa dau rest.
La vasta de 10 ani ma lasa sa vând struguri papeni singur
la 15 ani ma lasa mama singul la magazinul ei sa vând de toate
sa primesc marfa sa platesc furnizorii
pe la 16 ani mergeam din orasul meu 200 Km cu trenul ma duceam singur la europa de unde cumparam tot felul de lucruri de vândut la magazin
de la incaltaminte jucarii blugi sosete mafă

Pe la 14 ani am inceput prima mea afacere cu calculatoare HC-uri care mergeau pe televizor si nu aveau hdd ci aveau casetofon
acele calculatoare erau facute in Romania si nu multa lume avea calculatoare pe atunci si eu le reparam vineam...

apoi am inceput sa repar calculatoare PC-uri le cumparam defecte le reparam apoi le vindeam reparate.

IMPORTANTA ESTE MULTA PRACTICA

De exemplu m-am angajat la uns service de televizoare unde aveam acces pentru ca tatal meu il infiintase si se cunostea cu oamenii
si eu bagam electronica de mic
ajunsesem sa repar 3 televizoare /. zi la vasta de 16 ani
am reparat 5 televizoare / zi pâna la vasta de 23 ani
asta insemna ca mergeam si pe la oameni pe la tara ii abuream de minti ca nu se mai repara televizorul lor si il luam si il reparam si il vindeam
sau le vindeam lor alt televizor cumpart defect pe bani putini
o zi pe weekend mergeam la un targ de vechituri unde negociam
INCA O IDEIE SA MERGI IN TÂRGURI SI SA MANIPULEZI VÂNZATORII SĂ ITI DEA OBIECTELE PE BANI PUTINI
sa incerci sa ii hipnotizeizi
eu ajunsesem expert sa hipnotizez vânzatorii sa imi vânda cu cât doream eu sa dau un obiect scump
dar asta dupa 10 ani de jucat cu mintea lor
sau sa mergi intârguri sa vinzi
sa te angajezi vanzator pe la tot felul de bsnitari sa stai la cârciumă cu combinatorii sa le asculti combinatiile dar tu sa nu te bagi in mizerie.
sa vinzi su tu la târguiri ceva daca nu ai marfa ta sa te duci vanzator la unul care are piese de bicicleta
ii spui direct ca esti la facutate de vanzari si visul tau in viata este sa devii vânzator
asa ca il rogi sa te lase sa vinzi
si sa zapacesti oamenii de creier sa cumpere prostii pe bani multi cu tupeu ca nu ai nimic de pierdut
apoi sa mergi sa te angajezi pe la tot felul de firme sa incerci in fiecare zi tot felul de modalitati noi de vanzare
sa iti bagi piciorul cand incepe sa iti mearga bine si sa te duci la alta firma
sa vinzi si altceva
de exemplu softuri de standardizare in leasing-ul bancar
sau sa vinzi de la gamatronic din israel UPS-uri de mare capacitate
sau sa vinzi generatoare electrice
apoi sa te duci la alta firma care organizeaza targuri de tehnologie bancara si sa vinzi solutii si produse bancare
apoi sa te duci la unii care vând tractoare si uscatorare de cereale mobile sa le vezi toata afacerea sa afli de unde iau marfa pe datorie cu plata la vanzare
chiar si uscatoare de cereale care costa 2 milioane de euro pe datorie
si cu plata la vanzare
apoi sa mergi sa vinzi mese de biliard foarte scumpe profesionale
apoi sa vinzi telefonie televiziune si internet sa mergi din usa in usa sa stai de vorba cu cel putin 3000 de oameni
pentru ca interactiunea cu atat de multi oameni te ajuta sa reusesti sa vorbesti
pentru ca poate sa dai peste un procuror un avocat un politist un
om normal care lucreaza la gunoi nu stii peste cine dai cand suni la usa omului
poate sa fie camătar nenorocit cutitar nebun si tu trebuie sa ii vinzi chiar daca il vezi ca este dement si ar cam vrea sa te omoare sa o tii pe ata ca taie-ma daca vrei dar daca nu ma tai eu am venit sa iti vand
si daca vrei sa ma omori te rog sa stai la rand ca sunt altii programati inaitnea ta care vor sa ma omoare pentru alte lucruri mai grave ca m-am imprumutat 1000 euro si nu am de unde sa ii dau inapoi iar acum m-am angajat vânzator la RDS
stii pe cineva are vrea internet televiziune sau telefonie de la noi?
in loc sa te sperii ca vrea sa te impuste si eu l-am capatat de client pe ala cel mai nenorocit si a cumparat telefon fix internet si televiziune

Apoii sa te duci la unii care vand vopseluri de lux pentru aututurisme de lux sa te ia de vanzator si ei te iau de vanzator si tu ajungi sa ai de face doar cu oameni care au milioane de euro si nu o sa te mai sperii de ei si o sa ti-se para ca si vecinii tai din blocul tau pentru ca altfel nu aveai tu pe unde sa ajungi repede sa vezi zilnic oameni care au macar 1 milion de euro banii lor si afaceri si proprietati.

Apoii sa te duci la o firma care vinde sisteme de securitate si sa o iei toamna si primavara pe la mare sa le vinzi sisteme de securitate CCTV control acces pontaj supraveghere video stingere de incendii alearme...
si aici o sa ai de aface cu oameni cu milioane de euro si când sunt multumiti l eceri o carte de vizita si tii legatura cu ei
si daca ai prieteni cu bani multi poate ca te rogi de unii dintre ei sa te ia cu ei la afacerile lor ca tu vrei sa devii si tu vanzator
sau sa iti dea si tie sa vinzi ceva mai deosebit
si unul iti zice ca el are centrale telefonice pe care le cumpara cu 500000 euro si le vinde cu 1 milion de euro HIPATH 4000 de la simens
si daca vinzi iti da si tie 5% din profitul adus firmei lui
si reusesti sa vinzi o bucata asa norocul prostului norocul incepatorului
apoi iei bnaii si ii investesti in haine scumpe pantofi scumpi mergi si tu la un stilist platesti lectii de dictie si fonetica sa te invete sa respiri sa vorbesti sa mergi sa fii un domn bine.
Apoi termni banii dai faliment te duci dormi pe strazi si stai de vorba cu oamenii strazii si inveti multe si de la ei despre gândire
apoi iti revii Dumnezeu nu te lasa acolo ci te pune director peste o mare firma cu 200 angajati insubordinea ta
unde o sa fii director tehnic dar tot timpul o sa fii pe la vânzari
SI DE ACOLO DE LA VÂNZĂRI O SĂ IL AUZI PE DIRECTORUL FIRMEI CUM FACE AFACERILE DE MILIOANE DE EURO

ABIA ACUM INTELEGI SI TU CUM MERG LUCRURILE IN TARA ASTA DE EXEMPLU : La inceput se porneste cu tăiatul de păduri si căratul de lene ilegal prin muntii buzaului pe la intorsura buzaului si pe unde nu e militie
apoi cu banii câstigati ilegal sunt investiti toti in nmargarina cumparata din Ungaria si vanduta engros la pret dublu in Romania
apoi cumprate vapoare pline cu calculatoare din china dar trecute prin Ungaria si aduse in românia
si afli multe combinatii si cu vamile si cu controalele si cu tot cum si cât se da pentru ca fiecare om trebuie sa vrea ceva : bani droguri femei, ceva tot trebuie sa vrea daca nu vrea el vrea seful lui, si trebuie sa cotizezi si la partidul care este la putere si la cel care este in opozitie in mod egal pentru ca nu se stie cum se intoarce roata si daca nu le dai poate ajung la putere.
apoi trebuie sa te inconjori de oameni care stiu tot si iti spun viitorul
acum ai invatat asa de o idee cum se fac unele afaceri
apoi te duci la alt job unde unul face parte dintr-o secta
si aia de la secta aia ii dau bani cu sacul ca sa tot experimenteze afaceri
si omul ala cu asta se ocppa tot timpul cerceteaza piata si vede cam ce ar merge ce ar fi de viitor
si atunci el baga 4 milioane de euro in afacerea respectiva si de multe ori da faliment
dar nu e problema mai merge la secta mai face niste plecaciuni pe acolo mai primeste niste bani si acum merge afacerea ce anoua
isi da datoriile inapoi si se bucura si el de o pare din profitul de la afacerea care merge
si gata ai mai invatat si de aici ca daca te iubeste dumnezeu iti da TALANȚII sa ii investesti.

Apoi ai o gramada de experienta in a vedea oameni care vand care fac lucuri care cumpara si incepi si tu sa intelegi cum merge lumea acesta.
si ai deja pile cunostinte si relatii
si te intalnesti cu ei si le spui tu ai muzeul ala ce ar fi sa vin eu sa iti fac câteva poze la el sa iti fac un site si sa imi dai si mie bani sa imi cumpar un apratament la romana
si ala zice gata s-a facut si asa ai casa ta
poate ca o data in viata se intampla pentru ca pe urma te plafonezi si te retardezi pentru ca ai fost in tailnada si te angajezi la uber eats sa duci cu bicicleta mancare acasa la oameni pentru ca din marele director de vanzari nu mai ai nici o idee.
Apoi cauti tu job gasesti o tipografie unde te pune Akey Acount Manager
adica sa colaborezi doar cu cei de la Cola si sa tii legatura cu ei si sa le vinzi nes-uri mari reclame mari cât un bloc de mari, sau reclame prin toate statiile de autobuz din tot bucurestiul.
Si vezi ca patronul de la firma asta este un pupincurist care este un lingău profesionist si inveti de la el sa fii si tu lingau si pupincurist,
acum ai mai avansat si poti merge pe propriile tale picioare.
si cine are nevoie de ceva sa te caute
iti fai tu firma frumos in elvetia si oamenii de pe acolo din cauza ca sunt mult prea nationalisti apeleaza tot la elvetieni si nu la tine ca sa ramana banii tot in tara lor.
dai faliment si vii inapoii in Romania
iti dai seama ca românii sunt zgârciti avari calici hapsâni...
si pleci in BRUNEI unde lurezi pentru una dintre afacerile regelui
ai casa moca de la stat si iti da si 4000 euro salariu, iar preturile la mancare si alte lucruri sunt cu 25% mai mici de cât in românia si marfa este mult mult mai calitativa de cât marfa din supermarket-urile noastre.
si zici ce fraier am fost eu că mi-am pierdut viata cu românii aia calici hapsâni avari ursuzi când puteam sa plec de 10 ani in Brunei
Si gata gasesti su tu pacea linistea si fericirea!

Urmeaza planul asta că este facut special pentru tine
eu sunt sasa un clar nevazator câte o data primesc mesaje pentru oameni!